Vít Klusák přivezl do Nového Boru Český mír

Verze pro tisk |

Filmový klub v kině v Novém Boru, který divákům nabízí nezávislou podívanou každé úterý, se tentokrát vytáhl a společně s filmem Český mír dovezl i jednoho z jeho tvůrců, režiséra Víta Klusáka.

Film Český mír je komediálním dokumentem, který vznikal časosběrně po dobu tří let. Jeho tvůrci jím volně navázali na svůj debutový počin s názvem Český sen, který vzbudil poměrně slušný ohlas veřejnosti a v kinech jej vidělo více jak čtyřicet tisíc diváků, což je podle slov Víta Klusáka na dokument slušná návštěvnost.

Český mír pojednává o projektu radaru protiraketové obrany, který měla v plánu postavit administrativa prezidenta Bushe ve vojenském prostoru v Brdech. Autoři sledovali s kamerou aktivity odpůrců i sympatizantů radaru, stejně tak strávili nemálo času ve vesnici Trokavec, poblíž které měl zamýšlený radar stát. Filmaři se vydali ale také na schůzky protiválečných aktivistů ve Velké Británii či do oválné pracovny Bílého domu, kam mimo jiné nebyl Filip Remunda vpuštěn, protože jeho fotoaparát nepřišel zaměstnancům Bílého domu dostatečně profesionální.

Mozaiku různých emotivních a přitom často komických situací z různých táborů završí nečekanou pointou Barack Obama, když oznámí, že Spojené Státy od plánu stavby radaru ustupují. Tím se završila tříletá práce filmařů. „Vlastně jsme si velmi oddechli, když Obama celou situaci rozetnul, protože jinak hrozilo, že celý příběh vyjde do ztracena,“ řekl během diskuze po filmu Vít Klusák.

Film dosud v českých kinech vidělo jen poměrně málo návštěvníků. V nedávné době však jeho tvůrci rozeslali jeho kopie na filmové festivaly a už teď se chystají do Spojených států na festival Michaela Moora, který vysoce hodnotil už Český sen.

Vít Klusák pohovořil i o dalších autorských plánech. Společně s Filipem Remundou plánují další film, jehož tématem budou tentokrát média. Paralelně ale oba pracují na svých vlastních projektech. Již na podzim by měl mít premiéru Klusákův snímek, který se bude jmenovat Vše pro dobro světa a Nošovic a jeho tématem bude proměna sousedství rurální vesnice v průmyslovou zónu, na které vyrostla továrna firmy Hyundai. Filip Remunda potom pracuje na portrétu dvou nezávislých amerických muzikantů, kteří žijí v České republice. Pracovní název tohoto filmu je Anarchismus pro začátečníky. Zdá se, že se máme na co těšit. 

Nahoru

Komentáře

Re: Vít Klusák přivezl do Nového Boru Český mír

Děkuji za Vaše pozorné čtení, opravuji. I když by asi s ubikacemi amerických vojáků osada New Trockavec v Brdech de facto vyrostla :)

Nahoru