Rozhledna Hvozd nabízí výhled až do Krkonoš

Verze pro tisk |

Už od konce 18. století byla oblíbeným turistickým cílem vrch kopce Hvozd či Hochwald – v roce 1821 na něj vystoupil i bývalý rakouský císař Ferdinand I. Dnes tudy prochází česko-německá státní hranice.

„Hvozd nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů do Saska i na českou stranu. Není divu, že  se stal vyhlášeným turistickým místem už téměř před dvěma stoletími,“říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Hlavní jižní vrchol Hvozdu tvoří výrazná skála, dříve zvaná Ilmenstein nebo Kreuzstein. Severní vrchol hory leží na německém území a v 19. století byl nazýván Glamscher Stein nebo Johannisstein.

V roce 1853 otevřel Johann Gotthelf Marx z Oybinu na české straně jižního vrcholu dřevěný hostinec, který v následujících letech dále rozšiřoval. Hostinec v roce 1877 zcela vyhořel. Majitel ale již následující rok postavil na jeho místě nový. V roce 1879 zde žitavský přírodovědný spolek postavil 10 metrů vysokou vyhlídkovou věž.

Dřevěná vyhlídková věž ale rychle chátrala, a tak spolek postavil novou kamennou rozhlednu na severním vrcholu, kde byla do té doby jen vyhlídková terasa. V roce 1891 byla stará zchátralá věž stržena a roku 1892 byl položen základní kámen nové věže. Stavělo se rychle, takže již v září 1892 byla 25 metrů vysoká kamenná věž slavnostně vysvěcena. Nedlouho poté pod rozhlednou vyrostl domek s prodejem vstupenek, z něhož později vznikla další restaurace.

Rozhledna na Hvozdu se stala téměř dvojčetem rozhledny na Jedlové– obě věže jsou si podobné tvarem, výškou, použitým materiálem a dokonce i narozeniny slaví ve stejný den. Věž na Hvozdu je ale o rok mladší.

Rozhledna nabízí krásný výhled do širokého okolí. Vidět z ní jsou Žitavské hory s malebným letoviskem Oybin, Popova skála, táhlý Ještědský hřbet a za pěkného počasí dokonce Jizerské hory a Krkonoše.

I Hvozd je součástí naší výzvy

Nahoru

Komentáře

Re: Rozhledna Hvozd nabízí výhled až do Krkonoš

Hezké že nám to říkáte. Škoda že nás tam totalita nepustí.

Nahoru

Re: Rozhledna Hvozd nabízí výhled až do Krkonoš

Vydrž, soudruhu, vydrž.

Nahoru

Re: Rozhledna Hvozd nabízí výhled až do Krkonoš

Je jiná možnost - zajet na Luž. Tam je sice taky vrchol rozdělenej hranicí, ale můžete se držet za cs hraničním kamenem. Počítejte ale s tím, že stejně dostanete 2 německé sms. První: vítáme vás v Německu a druhá:
Achtung ! Překročili jste hranici ! Ani jste ji nemuseli překročit , sms dostanete kus pod vrcholem :-)
Risknout můžete výhled z nové rozhledny .

Nahoru