Bývalá truhlárna skrývala „konopné pole“

Verze pro tisk |

Toxi tým odhalil další pěstírnu konopí, tentokrát v objektu bývalé truhlárny na Českolipsku. Byla o poznání větší, než indoorová pěstírna, kterou kriminalisté odhalili v libereckých Vratislavicích.

Kriminalisté celého Toxi týmu mají na svém kontě další nemalý případ. Odhalili pěstírnu konopí v objektu bývalé truhlárny ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Ta skrývala 3 365 rostlin konopí, z nichž by bylo možné vyrobit 250 kilogramů kvalitní marihuany. A nemalý by byl i zisk, který by putoval do kapes „pěstitelů a zahradníků“. Jeden kilogram se na černém trhu prodává mezi padesáti a sedmdesáti tisíci korunami.

Objekt bývalé truhlárny sledovali kriminalisté několik týdnů, aby zjistili, kdo se kolem pěstování zakázaných rostlin pohybuje. Tím si zmapovali i počet osob, proti kterým zakročila v minulých dnech pořádková jednotka z České Lípy a Liberce. S pouty na rukách a následně v policejních celách skončily tři muži, 57letý Čech, který poskytl své prostory k „zahradnické činnosti“ a dva cizinci z asijských zemí, kteří „indoorovým způsobem“ pěstovali rostliny konopí.

Jak kriminalisté při svém zásahu zjistili, pěstírna byla velice kvalitně vybavená. Nechybělo ventilační potrubí, výbojky s nastavitelným časovým cyklem, živné roztoky. Uvnitř pak byly rostliny v různé fázi růstu, 885 kusů rostlin průměrného vzrůstu 10 cm – tzv. řízků, což je vegetativní způsob množení rostlin, které zaručuje, že pěstované rostliny jsou geneticky identické. Dále 880 rostlin vysokých do 20 cm, 670 kusů v počáteční fázi květu o průměrné vzrůstu 80 cm a 930 kusů rostlin ve fázi květu, rovněž 80centimetrové.

57letého Čecha, který poskytl pěstitelům konopí své prostory a v jehož obytné části domu zajistili kriminalisté černé plastové pytle s konopným odpadem, pytle se substrátem, kořenové baly již vypěstovaných rostlin konopí a bezmála tři tisíce svázaných a uskladněných stonků rostlin konopí, již policejní komisař obvinil z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1, odst. 3 písm. c) trestního zákoníku, ve stadiu pokusu ve smyslu § 21 odst. 1 tr. zákoníku, ve formě účastenství (pomoci).

Asijští „pěstitelé“ ve věku 29 a 39 let jsou obviněni z téhož trestného činu, a to formou spolupachatelství. V jejich případě akceptoval soudce návrh státního zástupce a umístil je do vyšetřovací vazby. Všem obviněným hrozí v případě uznání viny před soudem až dvanáctileté tresty odnětí svobody.

Případ nejprve rozpracovali členové Toxi týmu působící při Územním odboru Česká Lípa. Následně si jej ale převzali krajští kriminalisté, a to z důvodu velkého rozsahu a změny právní kvalifikace. "V historii Toxi týmu je to největší pěstírna, kterou jsme zatím zajistili," sdělil vedoucí týmu poručík Pavel Folprecht, "a musím uznat, že zajištění takového množství rostlin pro nás bylo z logistického hlediska docela náročné. Jenom zajištění 3 365 rostlin a příslušné technologie nám trvalo den a půl, pak jsme vše ještě museli převézt a uskladnit v prostorách policie," uzavřel Folprecht. 

Nahoru