Jiří Liška: Šachy rozhodně nejsou nuda

Verze pro tisk |

Zatímco hokejové či fotbalové týmy z Českolipska na české sportovní scéně nehrají žádnou velkou roli, 1. Novoborský šachový klub je několikanásobným mistrem republiky a získal první místo i v Evropském klubovém poháru. Jeho velkou nadějí je teprve šestnáctiletý Jiří Liška, trojnásobný mistr ČR a účastník mistrovství Evropy i světa, obdivovatel šachové legendy, výherce „zápasu“ století Bobbyho Fischera.

Jak dlouho se již šachům věnuješ?
Šachy hraji od sedmi let a přivedl mě k nim tatínek, který mě naučil pravidla. Již od prvních šachových kroků mne ale podporovali oba rodiče, kteří se mnou jezdili na turnaje.

Za jaký oddíl nastupuješ?
Mým domovským klubem je 1. Novoborský šachový klub, ale v šachu je hojně rozšířené hostování za jiné týmy v různých soutěžích. Již řadu let například nastupuji za Liberec v extralize mládeže.

Proč za Liberec? Pokud se nepletu, tak novoborský tým patří mezi nejsilnější družstva v České republice.
Nový Bor je nejsilnější klub v ČR, získal za sebou několik titulů mistra republiky, ale to se týká A družstva dospělých, kde hraje kromě našich nejlepších hráčů i několik skvělých zahraničních hráčů. Za Nový Bor hraji 1. ligu mládeže (2. nejvyšší soutěž družstev), za Liberec extraligu mládeže.

Jak je možné, že nastupuješ v kategorii mládeže za dva kluby?
Jde o jiné soutěže, v šachu je to povolené, na rozdíl od jiných sportů.

Hraješ už i za dospělé, nebo se zatím soustředíš na mládežnické soutěže?
S mými vrstevníky se potkám v podstatě jen na MČR nebo ligách mládeže, jinak hraji s dospělými. V současné době hraji soutěže dospělých za B družstvo Nového Boru na 1. šachovnici v krajském přeboru a také ještě hostuji ve 2. lize dospělých za Liberec.

Co znamená hrát na 1. šachovnici? Jsou na ně hráči nasazeni podle svého koeficientu nebo se různě taktizuje, aby například silní hráči snadno rozdrtili ty „slabší“?
Hráči jsou prakticky nasazováni podle ELO koeficientu – čím vyšší, tím „lepší“ šachovnice.

Mohl bys nám podrobněji popsat, jak funguje systém ELO koeficientu? 
ELO koeficient ve zkratce znamená, že počet bodů do žebříčku, které získáte (ztratíte), závisí na „elu“ soupeře. To znamená, že za výhru s hráčem, který má ELO 1700, dostanete mnohem méně bodů, než když vyhrajete nad hráčem s „elem“ 2000. Moje aktuální ELO je 2197. Tento systém je sice jeden z nejlepších pro určování kvality, ale stále se hra soupeře lépe pozná podle partií, než podle čtyř číslic. 

Může se stát, že když porazíš hráče s výrazně nižším koeficientem, že body ztratíš? Nebo pouze zůstaneš na svém? 
Ne, při výhře lze body pouze získat, ovšem pokud bude rozdíl ELA propastný, moc se nezmění.

Jaký je rozdíl mezi tím hrát v týmu a sám za sebe? 
Hlavní rozdíl je ten, že občas závisí výsledek vaší partie na výsledku týmu, a tak například, když zápas nevypadá dobře, musíte se snažit vyhrát pozici, která je vyrovnaná, což často vede k přesnému opaku.

Mohl bys nám prozradit své plány do budoucna, co se týče kariéry v šachu?
Mým plánem pro blízkou budoucnost je překročení hranice 2300 ELO bodů, která zaručuje titul FM, tedy Federational master (národní mistr), ale než by tento titul něco zaručoval, je to spíše mezník.

Jaké je maximální skóre, kterého může hráč dosáhnout? 
Maximální hodnota ELA není stanovena, ale časem se projevuje inflace ela, to znamená, že dnes nejlepší hráč má více bodů, než měli hráči v 90. letech. Maximální ELO, které kdy hráč měl, bylo cca 2880 bodů (2882, Magnus Carlsen; pozn. red.). 

Musí hráč své skóre nějak udržovat nebo by teoreticky mohl říct, že už hrát nechce, protože se může maximálně zhoršit, a de facto být nejlepší na světě, aniž by hrál zápasy?
Teoreticky by to šlo, ale myslím si, že v pravidlech je klauzule, že kdyby hráč řekněme 10 let nehrál zápas, ELO by se mu vynulovalo.

Mezi úspěchy jsi zmínil účast na MS nebo ME. Jedná se o týmové úspěchy, nebo ses mistrovství účastnil sám za sebe?
Turnaje typu ME nebo MS se téměř výhradně pořádají jako soutěž jednotlivců, soutěže národních družstev jsou více vidět v kategorii dospělých.

Jak často trénuješ? Existuje nějaká speciální příprava nebo prostě jen hraješ a hraješ?
Trénink sestává z analýzy vlastních partií, dále ze studia variant zahájení a poté z řešení jakýchsi modelových situací, kde jedna strana může získat výhodu. Snažím se trénovat každý den, ale nemám pevně stanovený čas, kdy trénuji.

Jak zvládáš spojit školu a sport na vysoké úrovni? Co volný čas?
Ve škole mi naštěstí vycházejí vstříc, takže nikdy nebyl problém, když jsem potřeboval odehrát týdenní mistrovství. Ve volném čase si rád zaběhám nebo zahraju fotbal. Rád si přečtu nějakou knihu, nebo se dívám na filmy a seriály.

Na gymnáziu, kde momentálně studuješ, je poměrně oblíbená hra piškvorky a škola v ní dosáhla i několika pěkných umístění. Pomáhají ti v piškvorkách tvé šachové dovednosti?
Piškvorkový turnaj jsem hrál také, podařilo se nám postoupit do krajského kola, ale nemyslím si, že existuje větší spojitost mezi šachem a piškvorkami. V šachu je mnohem více možností a cest, jak předčit soupeře.

Láká tě práce v šachovém prostředí nebo budeš kariéru směřovat někam úplně jinam?
Práce okolo šachovnice by mě jistě bavila, ať už jako hráč či rozhodčí, ale zatím si ještě nejsem jistý, co budu v budoucnu dělat. Profesionálně se u nás prací kolem šachu živí přibližně 20 až 30 lidí, drtivá většina ostatních má jiné civilní zaměstnání a šachy spíše jako koníčka.

Baví tě sledovat šachy v televizi? 
Množství větších turnajů je vysíláno na internetu s komentářem od silných velmistrů, kteří analyzují možnosti, jak mohou hráči konkrétní pozici hrát, takže nuda to rozhodně není.

Nedávno proběhl mistrovský zápas v šachu, který vyhrál Nor Magnus Carlsen. V některých článcích ho označují trochu jako exota, který se absolutně liší od šachového stereotypu. Jaký máš na něj názor?
Magnus Carlsen rozhodně není šachista, jakého si většina lidí představí, je to trochu showman, který se snaží rozšířit šachy mezi širší veřejnost. Při posledním zápasu na sebe upozornil hlavně tím, že po prohrané partii odešel z tiskové konference, za což byl pokutován 10 % z výhry, která rozhodně nebyla malá. Když se podíváme na jeho vystupování za šachovnicí, tak je podle mého nejlepším šachistou současnosti, díky tomu, že i ve vyrovnaných pozicích najde způsob, jak soupeře přehrát.

Nahoru

Komentáře

Re: Jiří Liška: Šachy rozhodně nejsou nuda

Jirka je v Novoborském béčku, v němž nastupuji na 3.-5. desce, naší největší oporou. Jako lídr týmu většinu soupeřů porazil a výraznou měrou přispěl k tomu, že jsme v krajském přeboru skončili v polovině tabulky. Doufám, že není dlouho doba, kdy bude hrát úspěšně i na mistrovství republiky dospělých.

Nahoru