ČTS - Celostátní turnaj dorostu kategorie C - chlapci a děvčata

Verze pro tisk |

Tenisový oddíl TK Slovanka Česká Lípa, z.s. uspořádal druhý celostátní turnaj v dorostu. Turnaj byl opět vyhlášen pro kategorii chlapců a děvčat. V minulém turnaji se nepřihlásilo dostatek chlapců, tak hrála svůj turnaj jen děvčata. Tentokrát se situace zlepšila a turnaj mohly hrát obě kategorie.

Do chlapeckého turnaje se přihlásilo 9 tenistů z 5 tenisových oddílů. Nejvíce vyzkoušel své svěřence SK Matchball Česká Lípa, který nominoval 3 zástupce. Po dvou tenistech měly oddíly TK Ústí n. Labem a Severočeská tenisová Most. Jednoho tenistu pro turnaj nominovali TJ Jiskra Třeboň a pořádající TK Slovanka Česká Lípa. Naši zástupci, kterým jsme nejvíce přáli úspěch, byli tito: Jakub Hájek (2002) z pořádajícího týmu, Josef Chour (2005), Martin Kec (2005) a David Matoušek (2003) z SK Matchball Česká Lípa.

V přeboru děvčat bojovalo 16 tenistek z 11 oddílů. Nejvíce, 4 zástupce, nominovala zásobárna talentů Severočeská tenisová Most. Po dvou účastnicích měli domácí SK Matchball a TK Sportcetrum Mladá Boleslav. Ostatní týmy měly po jedné zástupkyni – TK Slovanka Česká Lípa, TCEN Hrádek nad Nisou, TJ Jiskra Nový Bor, TK Frýdlant v Čechách, TK Olymp Praha, TK LTC Děčín, LTC Mladá Boleslav a LTK Teplice. Fandili jsme samozřejmě domácím tenistkám: Nikol Sýkorové (2008) z TK Slovanka, Kláře Jelínkové (2006) a Anně Černé (2005)z SK Matchball Česká Lípa, Tereze Januškové (2003) z TJ Jiskra Nový Bor a Kateřině Čechové (2003) hrající za LTK Teplice, která pochází z České Lípy.

Jak si vedli naši chlapci? Jakub Hájek z TK Slovanka prohrál svůj zápas v pavouku s o 3 roky mladším Michalem Patykem (2005) z TK Ústí nad Labem ve třech setech. Dva hráči z SK Matchball také neprošli přes jednoho hráče v pavouku ve výsledkově jasných zápasech. Byli to David Matoušek a Martin Kec. Větší úspěch zaznamenal jen Josef Chour ze stejného oddílu, který se dostal mezi poslední čtyři hráče. Ve čtyřhrách bylo vzhledem k přihlášeným velmi málo dvojic. Úspěch zaznamenali Jakub Hájek s Davidem Matouškem, kteří prohráli finále s dvojicí Daniel Šich (2002), Matěj Rudolf (2004) ze Severočeské tenisové.

Naše českolipská děvčata na tom výsledkově nebyla lépe než chlapci. Všechna vypadla v prvním kole dvouhry. Ve čtyřhře na tom také nebyla lépe. Uspěla jen českolipská rodačka Kateřina Čechová hrající za LTK Teplice, která s Petrou Maškovou (2003) ze Severočeské tenisové hrála finále čtyřhry a prohrály ve dvou setech s Šilhavou (2004) (Severočeská tenisová) a Řezáčovou (2002) (LTC Mladá Boleslav).

Naši místní tenisté budou muset ještě tenisově hodně přidat na výkonnosti, a proto nám finále hráli hosté. Finále chlapců bylo mezi Matějem Rudolfem (2004) ze Severočeské tenisové a jeho parťákem z týmu Danielem Šichem (2002). Daniel vyhrál 6:4 7:5 ve vyrovnaném a bojovném utkání, kdy měl vítěz na konci trochu více sil. Utkání mělo plno krásných výměn, intenzivních topspinů i flat úderů s malým počtem chyb. Po dvouhrách se hrála čtyřhra. Finále se soupeři z dvouhry dali spolu pro čtyřhru dohromady a turnaj čtyřhry vyhráli nad našimi hráči Jakubem Hájkem a Davidem Matouškem 6:1 6:2.

Finále děvčat se hrálo mezi Markétou Hašlovou (2005) z TK Sportcentrum Mladá Boleslav a Anetou Šilhavou (2004) ze Severočeské tenisové - šikovnou levorukou hráčkou. Aneta vyhrála finále 6:1 6:2. Úroveň hry byla o mnoho lepší v prvním setu a ve druhém setu kvalita hry obou hráček klesala. Zajímavé utkání to určitě bylo a výsledek neodpovídá vyrovnanějšímu průběhu. Finále čtyřhry nás zajímalo také proto, že v něm nastoupila českolipačka v barvách LTK Teplice Kateřina Čechová s Petrou Maškovou ze Severočeské tenisové. Soupeřkami jim byla vítězka dvouhry Aneta Šilhavá a její parťačka Zuzana Řezáčová z LTC Mladá Boleslav. Favoritky Aneta se Zuzanou vyhrály 6:2 6:2.

Turnaj se určitě povedl. Obě finále dvouhry probíhala současně, tak bylo možno porovnat výkony chlapců a děvčat v tomto věku. Rozdíl je především v síle, fyzické kondici a nasazení chlapců po celý zápas. Samozřejmě i dámský tenis je zajímavý a má své kouzlo.

Velkou radost nám na konci turnaje udělala starostka České Lípy Ing. Jitka Volfová. Přišla náš turnaj navštívit a předat ceny vítězům dvouhry. Tohoto kroku si velmi vážíme. Paní starostka vyjádřila podporu našemu sportu ze strany města, hovořila o větším počtu oddílů v České Lípě, kdy by byla ráda, aby tyto oddíly spolu více spolupracovaly. Mluvila také o tom, že ráda navštěvuje sportovní akce, zejména ty, které jsou spojené s mládeží. Můžeme slíbit za náš klub, že se o spolupráci s ostatními kluby budeme snažit a vyjádřili jsme se k současnému dobrému fungování českolipské tenisové haly, kdy ji spravuje město prostřednictvím organizace Sport Česká Lípa. Zejména nás těší dobře nastavená cenová politika. Vítáme podporu slev pro kluby, které se starají o mládež. Vedení města včetně paní starostky mají, na námi pořádaných turnajích a akcích, vždy dveře otevřené a jsme za podporu rádi.

Pěkný turnaj skončil a věřím, že hráči a hráčky to bavilo a přijedou na nějaký náš další turnaj v hezkém prostředí českolipské haly znovu. V současné době jsou v plánu 14. - 16. 3. 2020 celostátní turnaj mladších žáků a žákyň. Všichni se už těšíme na jaro a tenis venku, ale tenis v hale má také své kouzlo.

zapsal - René Ötwös (TC Hornets, Slovanka, Česká Lípa)
Jitka Goldbrichtová – TK Slovanka Česká Lípa – pořadatel
foto: Jan Váňa
 

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru