Historie vydávání Máchových Májů a křest dalšího vydání Máje

Verze pro tisk |

V památníku K. H. Máchy v Doksech, pobočce Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, je umístěna stálá expozice věnovaná Karlu Hynku Máchovi. V ní jsou vystavené publikace ze sbírky muzea Máchův fond. Obsahuje literární dílo básníka, zejména různá vydání Máje, jeho překlady do cizích jazyků, a také publikace o něm.

Karel Hynek Mácha navštěvoval v Doksech svého přítele Eduarda Hindla. V tvorbě malířské i literární se nechal inspirovat zdejší krajinou a hlavně hradem Bezděz. V místní hospůdce zaslechl vyprávění o otcovraždě nedaleko Dubé. Tato událost se mu stala podkladem k napsání jeho největšího díla – básně Máj. Zpočátku nepochopená lyrickoepická skladba vybočující z tehdejších literárních zvyklostí se postupem času stala nejvydávanější českou knihou. Poprvé ji vydal za pomoci přátel sám autor, vyšla nákladem 600 výtisků u tiskaře Jana Spurného. Druhý pokus vydat nejen Máj ale celé jeho dílo bylo v roce 1839 zmařeno cenzorem Pavlem Josefem Šafaříkem. O čtyři roky později se o vydání Máchova díla snažil jeho bratr Michal. Povedlo se to až v roce 1845 za podpory Karla Sabiny, kdy v edici Spisy Karla Hynka Máchy vyšel Máj v díle Básně. Až za dvacet let v roce 1865 (nebo 1866) vyšel Máj poprvé ilustrovaný. Kniha obsahuje šest ilustrací Bohuslava Kroupy, které do dřeva vyryl Alois Řeháček. O další ilustrace Máje se postarali malíři a grafici zvučných jmen, např. Mikoláš Aleš, Viktor Oliva, Jan Konůpek, Jan Zrzavý, Karel Svolinský, Cyril Bouda, Toyen.
Velmi starý je také Máj psaný těsnopisem – poprvé vyšel v roce 1869.

Od 80. let 19 století vychází tato kniha i několikrát za rok, zejména v letech narození a smrti básníka. V roce 1936, 100 let od smrti Máchy, vyšel Máj 18krát - jedno z těchto vydání bylo sté.
Od roku 1836 byl Máj vydán 370krát v různých nakladatelstvích, např. v I. L. Kober, F. Šimáček, J. Otto, F. Topič, Erna Janská, Hyperion, F. Borový, Melantrich, Orbis, Československý spisovatel, Odeon, Albatros, Triáda.

Máchův Máj vycházel v různých jazycích, např. v němčině, angličtině, ale také japonštině, bengálštině, ukrajinštině a esperantu.

Největší formát s rozměry 49 × 35,5 cm byl vydán v roce 1996, nejmenší v roce 1911 a 1997 o rozměrech 3 x 2,5 cm. 

Máj vyšel také v Brailleově písmu a stenograficky na pohlednici.

Vycházel také v bibliofiliích s ilustracemi např. Anny Khunové nebo Kristiána Kodeta. Velmi reprezentativní bibliofilské vydání vyšlo v nakladatelství Československý spisovatel v roce 1996. Součástí knihy je 24 grafických listů významných českých umělců, např. Vladimíra Komárka, Oldřicha Kulhánka, Lenky Vilhelmové a dalších.

Sbírka máchovských tisků, uložená ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě, obsahuje 575 svazků a pečlivým sledováním aukčních nabídek a nových vydání je neustále doplňována. Nejstarší vydání ve sbírce je z roku 1862, nejstarší ilustrované je z roku 1872 (autorem ilustrací je Josef Schweil).

Ve sbírce nejsou jenom vydané knihy Máj, ale také ostatní díla Karla Hynka Máchy, knihy o jeho životě a tvorbě. Obsahuje kalendář na rok 2010 inspirovaný básní Máj s ilustracemi Miroslava Huptycha, gramofonové desky s básní Máj namluvené např. Václavem Voskou nebo Rudolfem Hrušínským, jevištní zpracování Máje, CD, DVD s filmem Máj, poštovní známku s obálkou 1. dne vydání (známka s máchovskou tématikou byla pokřtěna v roce 2010 v Památníku K. H. Máchy). Sbírka obsahuje také faksimile prvního vydání Máje, či například kuriózní knihu Máj bez obálky z roku 2015, prodávající se na váhu.

V těchto dnech, 180 let od úmrtí Karla Hynka Máchy, vyšlo ilustrované vydání Máje pod pořadovým číslem 370 a vydalo jej Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Knihu ilustrovala významná česká grafička Dana Puchnarová. Svoje grafické listy s máchovskou tematikou vystavovala před dvěma lety v Památníku K. H. Máchy v Doksech. Tehdy zavzpomínala na svoje setkání s Májem. V roce 1982 se zapojila do výzvy JUDr. Josefa Stejskala o vytvoření grafického listu pro máchovské album. Začetla se do Máje a začala jej chápat pod jiným úhlem než dříve. Chartistka Dana Puchnarová byla režimem odmítnuta. Životní pocit duchovního vězení v totalitní době, symbolika Máchova věčného putování, stálého hledání, otázky bytí a nebytí vykrystalizoval v motiv oblak linoucí se celým grafickým cyklem a symbolickou dvoubarevnost černé (ukazující na hloubku, vážnost, tajemství, melancholii), a modré (obsahující prostor nebes, nekonečno, naději, lidskou touhu). Po dvou letech spolupráce s umělkyní vydalo muzeum netradičně knihu Máj. 28 volných listů je vloženo do obálky s chlopněmi a je doplněno 8 grafickými listy Dany Puchnarové. Slavnostní křest knihy proběhl 1. prosince 2016 v Národním muzeu v Praze a byl netradiční díky skupině Ludus musicus a její zdařilé recitaci Máje a hudebnímu doprovodu. Pozvání přijali majitel tiskárny Maestro Tomáš Bím, významný mácholog Miroslav Koloc, grafička Kateřina Černá. Neobvyklý byl také vlastní křest: šampaňské posloužilo k přípitku, křtilo se vodou z Máchova jezera. 

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě přidalo díky Daně Puchnarové další kamínek do mozaiky vydavatelů Máchova Máje, což ho velmi těší. Nově vydaná kniha se prodává v muzeu za 190 Kč.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru