Program 20. ročníku MHF Lípa Musica odhalen

Verze pro tisk |

V letošním roce se uskuteční jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V termínu od 4. září do 28. října s tradičním prologem 27. 8. na saském Oybině a epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 18. a 19. listopadu v České Lípě. Festival letos nabídne řadu 22 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a 8. ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Uměleckým garantem narozeninového ročníku se stal jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti – Pavel Haas Quartet, který se představí na třech festivalových projektech. MHF Lípa Musica má po covidové pauze ambice vrátit se do Německa a přivítat opět i zahraniční interprety. Lesk oslav završení dvou festivalových dekád umocní uvedení dvou světových premiér, narozeninový koncert na přání návštěvníků, nově zařazené lokality či vydání výroční festivalové publikace Cestou hudby. Více informací ve videopředstavení Martina Prokeše

Dramaturgicky festival zůstává i ve výročním roce věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci výjimečných interpretů z ČR i zahraničí. Několika projekty festival připomene pilíře, na kterých je vystavěný, ale současně představí i celou řadu nových jmen. Hlavní linii tvoří projekty spojené s novým uměleckým garantem Pavel Haas Quartetem. Nejvýznamnějším počinem výroční dramaturgie a splněním dlouholetého festivalového snu je světová premiéra skladby zkomponované přímo na objednávku festivalu, která ve shodě s hlavní dramaturgickou linií Lípy Musicy akcentuje česko-německý dialog. Díky nové umělecké garanci respektovaného Pavel Haas Quarteta byla práce na tomto úkolu svěřena renomované slovenské skladatelce Ľubici Čekovské a českolipskému historikovi a novopečenému libretistovi Tomáši Cidlinovi. Světlo světa po měsících příprav spatří skladba s prostým, avšak výmluvným názvem Domov / Heimat, která bude v premiéře uvedena v sobotu 4. září v českolipské bazilice Všech svatých v nastudování Pavel Haas Quarteta a Martinů Voices pod taktovkou Lukáše Vasilka.

Mezi největší hvězdy jubilejního ročníku se vedle uměleckého garanta Pavel Haas Quarteta zařadí světově respektovaná violoncellistka Michaela Fukačová, kterou na zahajovacím koncertu 11. 9. v Liberci doprovodí na festivalu debutující Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha, dále mezinárodně uznávaní klavíristé Boris Giltburg a Ivo Kahánek, ceněná Capella de la Torre, z českých interpretů se vrací rezidenční Schola Gregoriana Pragensis, Smetanovo trio, Musica Bohemica Jaroslava Krčka, Kchun, na přání návštěvníků Prague Cello Quartet, premiérově na festivalu vystoupí nový ansámbl ANMOEN, loutnista Jan Čižmář, varhaníci Pavla Salvová a Jan Rotrekl či klarinetista Irvin Venyš. Festival tradičně zařazuje i taneční projekt, který letos bude druhá festivalová světová premiéra. Úspěšný taneční soubor Dekkadancers na festivalovou objednávku připraví choreografii ke skladbě Stabat Mater soudobého skladatele Marca Rosana. Festivalové oslavy vyvrcholí narozeninovým projektem výrazné osobnosti české kulturní scény, Jiřího Suchého. Při příležitosti jeho 90. narozenin festival na závěr uvede program „Jiří Suchý 90 aneb nezapomenutelné písně, na které se zapomnělo…“ v podání Jiřího Suchého, Jitky Molavcové a orchestru divadla Semafor.

Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním třech koncertů v Německu, a to v tradičních lokalitách Oybině, Großschönau a Žitavě. Na české straně festival nově v letošním roce zavítá do Lomnice nad Popelkou, Horní Police a teplického Zahradního domu, a po delším čase se festival vrací do Hrádku nad Nisou.

Záštitu nad 20. ročníkem MHF Lípa Musica převzali: J. E. Christoph Israng, velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze, J. E. Dr. Tomáš Kafka, velvyslanec České republiky v Berlíně, PhDr. Lubomír Zaorálek, ministr kultury České republiky, Barbara Klepsch, ministryně kultury a turismu Saska, Státní ministerstvo justice a pro demokracii, Evropu a zrovnoprávnění Svobodného státu Sasko, Mons. Mgr. Jan Baxant, biskup litoměřický, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Ing. Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje, Ing. Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana a členka rady kraje, resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Ing. Jitka Volfová, starostka města Česká Lípa, Dr. David Michel, ředitel saské Kontaktní kanceláře. MHF Lípa Musica je členem České asociace festivalů.

Předprodej vstupenek bude zahájen 24. května 2021. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou k dostání ve festivalové kanceláři, na webových stránkách festivalu a v síti Colosseum Ticket společnosti Perfect system. Festival
i v letošním roce nabídne svým návštěvníkům autobusovou dopravu do všech lokalit mimo Českou Lípu.

Videopředstavení programu festivalu ředitelem Martinem Prokešem si můžete pustit zde.
Podrobný program festivalu najdete zde.
Programová brožura 20. ročníku je ke stažení zde. Ve vytištěné podobě bude k dispozici ve festivalové pokladně od zahájení předprodeje, tj. 24. května.    

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru