Zajímavé výročí

Verze pro tisk |

Zdravím, náhodou jsem našel toto výročí....

https://www.stoplusjednicka.cz/jako-nejlepsi-pratele-sovetsko-nemecka-prehlidka-v-polskem-brestu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=427110&dop_req_id=rb3IcoCxdgN-202009220836&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 53 let kdy byl zavražděn Ernesto Guevara. 6.10.1967.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 53 let kdy byl zavražděn Ernesto Guevara. 6.10.1967.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Vrátím se k původnímu odkazu. Před přepadením SSSR byla ještě 1. května 1941 přehlídka na Rudém náměstí vojsk SSSR s účastí vzácné delegace. Generality Wehrmachtu.
Naštěstí dva kohouti na jednom smetišti se nesnesou. To se již prokázalo ve Španělsku. Tam přijeli bojovat proti fašistickému režimu Franka ¨na výzvu Stalina ( který si s Hitlerem moc nezadal), u nás přezdívaní interbrigadisté. Bojovali dokonce pod tzv. sovětskými poradci.
Naši interbrigadisté poté také pomáhali Castrovi nastolit komunistický režim na Kubě, pomáhali i Che Gevarovi. Jak to vypadá na Kubě a Severní Koreji je všeobecně známo. Je pro mne těžko pochopitelné jak někdo ještě občas komunisty volí.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jo, Che Guevara.Idol socialismu nebo beztřídní společnosti, v které jsou nepohodlní mučeni a popravováni. Sám popravami proslul. Ale dva kohouti na smetišti se nemají rádi a s Fidelem se pak rozkmotřil.
V šedesátých letech pobýval i v tehdejším Československu,soudruzi mu umožnili krytí. Skvělá kniha,která se tohoto pobytu dotýká, se jmenuje Vysněný život Ernesta G. od Jeana - Michela Guenassii ( napsal např. i Klub nenapravitelných optimistů).Hrdinou jest Josef Kaplan, český lékař židovského původu, který v třicátých letech 20. století vystuduje v Paříži, válku a holocaust přečká v alžírském vyhnanství a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa,kde si myslí,že najde svobodu,což se stane,jak známo, iluzí. A když v těch šedesátých létech přijme v sanatoriu na léčení jednoho muže původem z Jižní Ameriky,tak dostane jeho osud a osud jeho rodiny úplně jiný spád. Lékař se dožívá skoro sta let a dožije se r.1989. Vřele doporučuji, je to velký a hlavně čtivý román a ač je objemný, přečte se za chvíli. Přeji hezký den!

P.S: Dneska by bylo Johnu Lennonovi osmdesát. To je mnohem zajímavější výročí.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Velice děkuji za upozornění. Na kulatiny Johna Lennona bych málem zapomněl.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

K Che Guevarovi: Tady platí přísloví "na hrubý pytel hrubá záplata". Nebo o tom kdo seje vítr.....Z toho co je o něm známo si to plně zasloužil a svět je bez něj lepším místem.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to 103 let Velké Říjnové Socialistické Revoluce.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je výročí 400 let od bitvy na Bílé hoře. A je opět neděle ... :-)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No mohli jsme se stát součástí Saska a třeba i Německé Říše.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A mohli být třeba pětkrát mistry světa ve fotbale. Ach jo.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A nebyli barokní perlou Evropy, na kterou se jezdí dívat lidé z celého světa. Hladoví umělci tu tvořili svá nejlepší díla navzdory Habsburkům.
A asi největší český historik Pekař by nepsal navzdory prezidentovi
Barok dal svými stavbami, nespočetnými sochami (v tom především typickými sochami nového světce svého Jana Nepomuckého) vtiskl nesmazatelný ráz české krajině a vtiskl i lidu v příbytku, kroji i písni, ba v cítění, životě i vůbec pečeť svou, stvořil ten mile svérázný svět venkova, svět Babičky, v němž naučili jsme se shledávat cos specificky českého a z něhož vzešly poslední generace našeho národa.
A Evropa by možná byla ochuzena o Třicetiletou válku. Ono je vůbec zajímavé jak ty velké války se v počátku motají okolo českých zemí.
No i ten Ferdinand s Chotkovou se brali nedaleko v Zákupech.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No vida, Bílá hora mýtů zbavena

https://www.novinky.cz/historie/clanek/posledni-moravane-upeni-pod-jhem-aneb-myty-o-bile-hore-40341633#dop_ab_variant=0&dop_req_id=UzY5lGmrt3z-202011082021&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Jen dodám, že těch Čechů na straně Stavů bylo pár obsluh děl. Stavové se váleli s opicí v pražských nevěstincích a jejich vojsko vedli Němci.
No a tu Dobu temna si Jirásek vypůjčil od konzervativních církevních kruhů, kterým nešlo přes srdce, že asketické církevní výjevy z dob gotiky nahradili boubelatí andělíčci. A ještě k tomu nazí.

Z článku
Totéž připomíná i historik Duda. „V průběhu všeobjímajícího nástupu evropského barokního myšlení dochází v českých zemích s příchodem řádových kongregací (jezuité, dominikáni, piaristé) ke značnému rozvoji vzdělanosti, která vyústila na přelomu 19. a 20. století k zářnému příkladu vysoké úrovně všech stupňů českého školství, jež se staly vzorem i pro velké evropské mocnosti,” poznamenal.
Je podle něj navíc možné, že by při opačném výsledku bitvy, vzhledem k aktérům a jejím spojencům mohl být nakonec český jazyk pohlcen v německém knížecím, vévodském a královském prostoru.

„Naopak tím, že i přes bělohorskou lekci a další poválečné pohromy zůstaly české země usazeny v mnohonárodnostní habsburské monarchii, došlo nejspíše k jejich pozvolnému rozmachu včetně zachování českého jazyka, dovedeného v údobí 19. století do rovnoprávního narovnání k jazyku německému,” je přesvědčen.

„Tzv. doba temna, vlastenecky vylíčená Aloisem Jiráskem a ideologicky zcela znesvěcena Zdeňkem Nejedlým, byla v letech 1948-1989 ve výuce dějepisu a literatury podána tak, aby čtyři generace žáků a studentů duševně přitakaly výkladům marxistů, avšak je v hlubokém rozporu s tím, jaké hodnoty nám uvedené barokní období přineslo z hlediska architektury, malířství, grafiky, sochařství, řezbářství, literatury, hudby a lidového umění,” dodal Duda.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to 40 let od vraždy Johna Winstona Lennona 9.10.1940-8.12.1980.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jj, smutné výročí ...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Měla jsem kliku,že jsem při svém pobytu v USA na podzim r.1991,kde jsem byla na pozvání Nadace Charty 77 spolu s dalšími pěti poslanci tehdejší České národní rady, mohla dát kytku do vestibulu Dakota House. Teď už se dovnitř nesmí. Tehdy se mohlo bez vytažení diplomatického pasu i na prohlídkovou trasu do Pentagonu nebo navštívit FBI...
Časy se holt mění, i když Lennonovu zeď stále někdo přemalovává.

Pamatuji si též,jak kluci zpívávali Izbinaháj dejznajt a zkoušeli přitom hrát na kytaru. A jeden tatík,který nebyl nepodobný tomu z Pelíšků,jen to nebyl zelený mozek, se při pohledu na hochy z Liverpoolu tak rozčílil,že neslyšel na marná synova slova,že jde o nejlepší světovou kapelu. Strhl těžce povyměňovaný plakát Beatles ze zdi nad jeho postelí se slovy: Butles nebutles, s takovejma se mi kamarádit nebudeš!
Hezký večer!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Apollo 8

27.12.1968 se na zem vrátilo Apollo 8,které poprvé v historii opustilo oběžnou dráhu Země a obletělo Měsíc. Snímky modré planety pořízené posádkou s velitelem Bormanem jsou slavné a dodnes publikovány.

Před pětisty léty, začátkem prosince 1520 se vydal Fernao de Magalhaes po měsíčním zdolávání Průlivu všech svatých,který je dnes nazván jeho jménem a který odděluje Ohňovou zemi od dnešního Chile, směrem západním,aby obeplul svět.J emu se to nepodařilo,protože byl v dubnu r.1521 zabit na Filipínách,ale cestu se podařilo dokončit kapitánu d´ Elcanovi.
Přeji hezké dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Před dvacetipěti lety 27. ledna 1996 zemřela Olga Havlová.Vynikající knihou je sborník vzpomínkových textů,které sestavila Anna Freimanová pod názvem Síla věcnosti Olgy Havlové

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Největší tragédie v historii letů do vesmíru se stala právě před pětatřiceti lety 28.1.1986. Asi máme mnozí v paměti,jak jsme sledovali start amerického raketoplánu Challenger. .Let měl trvat 7 dní,ale skončil po několika desítkách sekund zábleskem, obrovským dýmem na obloze , pádem trosek a smrtí celé posádky.
Hezké dny a pevné zdraví!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Gene Hackman

Dnes,30.1, se dožívá sice nekulatých,ale významných jmenin- jednadevadesáti let- skvělý herec Gene Hackman.Rodák ze San Bernardina s bouřlivějším dětstvím- už v šestnácti letech se"postaršil" a dal se najmout k mariňákům- absolvoval hereckou školu v Pasadeně,pak v NY,kde se seznámil s hercem Warrenem Beattym.To bylo pro něho téměř osudové setkání,protože Beatty byl obsazen režisérem A.Pennem do role Clydeho v dramatu Bonnie a Clyde a Hackman si zahrál roli Clydeova bratra Bucka ( byl za ni nominován na Oscara za vedlejší roli). Bonnii měla původně hrát Shirley Mc Laine,Beattyho sestra,kterou on velmi protěžoval.Ale Penn si postavil hlavu a neustoupil a prosadil na tuto roli neznámou Fay Dunaway,která pro tuto roli zhubla skoro 20 kilo-a udělal dobře. Hackman začal pak být obsazován a druhého Oscara,tentokrát za hlavní roli, získal za roli Pepka Doyla ve skvělé Friedkinově Francouzské spojce. Mimochodem-ta dodnes nepřekonaná honička v newyorské městské dráze, byla točena naostro.Kaskadér Hicman projel cca 70 bloků domů a v něktrých okamžicích seděl za volantem sám Hackman. Automobilismus byl jeho velkým koníčkem-spolu s malováním . Z další filmografie uvádím např. western Nevěsta pro Zandyho( s Liv Ulmann),,Schatzbergerova Strašáka s Al Pacinem, skvělé a hvězdně obsazené válečné drama Příliš vzdálený most , neméně skvělý Coppolův Rozhovor nebo Hořící Mississippi Alana Parkera. S D.Hoffmanem, s kterým se setkal na škole v Pasadeně a kde byli oba považováni za netalentované herce, si zahrál až v r.2003 ve filmu Porota.V tomto roce obdržel Zlatý Glóbus za celoživotní přínos filmu a druhého Oscara- za vedlejší roli, získal za film Nesmiřitelní,který režíroval Clint Eastwood. G.Hackman již několik let nehraje, věnoval se i psaní knih,ale pro filmové fanoušky zůstane nepochybně zapsán v paměti nejen jako Pepek Doyle( stačí si vybavit jeho sprint v převleku za za Santa Clause).....
Hezké dny a pevné zdraví!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes by se dožil 76 let velikán 20. století Robert Nesta Marley, umělec výjimečných kvalit a nesmrtelné a nadčasové hudby. Zemřel velmi předčasně v pouhých 36 letech. Světu chybí, moc.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Souhlas. Když doma magnetofonovou kazetu objevily naše - tehdy - děti , točila se celé dny pořád dokola :-)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Reggae je super muzika, nejenom v podání vzpomenutého umělce. Několik let jsem spolupracoval s VZP ČR v rámci aktivit vůči onkologickým pacientům, proto si dovolím poznámku, že nebýt jeho rastafariánské víry neuznávající mj. „zásahy do lidského těla“, tak možná žil mnohem déle a potěšil mnohé další...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes se dožívá neuvěřitelných 102 let cestovatel světového jména Miroslav Zikmund. Svého kolegu Jiřího Hanzelku,narozeného v r.1920,přežil již skoro o 20 let- J.Hanzelka zemřel v r.2003. Nezbývá než přát-Ad multos annos,čili ještě dlouhá léta!
Každoročně navštěvujeme Třeboň a chodíme krom jiných výletů podívat se na malý hřbitůvek u kostela sv.Jiljí v Domaníně. Jde se tam kolem schwarzenberské hrobky. Nejinak tomu bylo letos v lednu, cesta zasněžená, hřbitůvek tichý,nikde nikdo. Jiří Hanzelka tam má místo posledního odpočinku. Knihy této dvojice provázely mládí nebo dospělost spousty lidí. Komunisti se na nich taky,jako na mnoha osudech, vyřádili,ale jejich zásluhy se jim nepodařilo vymazat z povrchu zemského. Nemohli se sice účastnit veřejného života a publikovat,ale v paměti spousty lidí žili a žijí dále.
Hezký večer!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jj, knihy mého dětství! Paráda.
Připojuji se k přání: Dlouhá léta!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Velký mokasín

Dnes se dožívá 85ti let Velký mokasín-skvělý hudební publicista a skvělý člověk Jiří Černý. Škoda,že už není na programu ČR Dvojka jeho pořad o seržantu Pepřovi. Krásně se poslouchal. Byl tehdy odejit dost nedůstojně,ale vzhledem k tomu,jak se tato stanice bulvarizovala, tak se ani nedivím..Možná ,že to tak je lepší.
Takže též-ad multos annos,pane Jiří Černý!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí, pro zasmání

Hitem FB jsou nyní soudruzi z České Lípy, slavíci pod Morovým sloupem Vítězný únor. Ty řeči prý byly taky k popukání. To nevymyslíš. Ale možná, že doufají, že je Svatí trojice ochrání před dalším volebním debaklem.

https://www.facebook.com/ceskalipa.kscm.cz/photos/pcb.818526452068482/818526248735169

Pěkné komentáře
Hromadný sjezd českolipských komunistů (podle fotek přišli asi všichni) a jejich nápaditý branding morového sloupu Nejsvětější trojice na oslavu vítězného února. Poslední betonovej Lenin v Československu jim totiž už 30 let leží v plechovým skladu. A ležet tam bude asi dál.
Já se jako podnikatel připojuji a také žádám vyšší a důstojnější plat a také více dovolené. Ideálně proplacené.
Na tohle je i morovej sloup krátkej:)

Nevěřím tomu, že jich je tolik. Nemají tam někoho na hostování? ????

Nahoru