Víkendové rockové akce: vedro, solidní zvuk, nabušené kapely

Verze pro tisk |

Uplynulý víkend byl ve znamení tolika rockových koncertů, že se člověk diví, kolik energie mohou pořadatelé v polovině srpna investovat do úspěšné hudební akce. Našinec může jen litovat, že nemůže možné spatřit všechny své oblíbence na jednom jevišti. Ať už milujete melodický pop-rock nebo tvrdý metal, bylo opravdu z čeho vybírat. Kdo si chtěl třeba zopakovat úspěšný happening Optimiku z českolipského Vodního hradu v červenci, mohl na tuto rockovou legendu vyrazit v pátek 13.8. do Nového Boru, kde Klekí a spol. vystoupili v rámci Mariánských slavností. V sobotu už bylo možné se jenom rozdělit a přejíždět z jedné akce na druhou. Veskrze metalový Vostrov u Mnichova Hradiště byl českolipsk lokalitě nejvzdálenější, přesto připravil plejádu legendárních kapel z 90ek, které mají hudebnímu světu stále co říci: boleslavský Debustrol, liberecký V.A.R. nebo pražský Kryptor museli potěšit pravověrné thrashmetalové fandy, děčínští Fleshless zase deathmetalové pamětníky. 

Hardorockoví fandové nicméně museli uvítat další pokračování Jestřebsko-provodínského festiválku, který již tradičně připravili místní hard rockeři Vypal rock. Těm se po loňské jedinečné akvizici v podobě Miloše Doda Doležala podařilo letos zlanařit neméně slavnou persónu české rockové scény, a sice Vildu Čoka, který přijel do Jestřebí propagovat nové album Čtyři kruhy. Novinka, kterou opět nahrál s perfektně sehranou kapelou Bypass, sice ještě oficiálně není venku, ale Vilda z ní zahrál našláplý song Nebylo to mezi  náma vždycky růžový, který se už přes týden prohání v hudebním éteru. Jinak vystoupení postavil na výbušných skladbách z posledního alba Zbožňuju tvou buchtu, které i po 5 letech od svého vydání nabízí pestrou hudební nálož. Kdo si pamatuje provokativního Vildu z dob alb Delirium Tremens nebo Na Václavským Václaváku, musel být uzemněn jeho současným výrazem. Po hudební stránce snad totiž ještě více přitvrdil a směs moderně znějícího hard rocku, alternativy a čok-ovského crossoveru, ve kterém dominuje především kolísání jeho výšek a výkřiků, nemá podobné srovnání na tuzemské scéně. Jakoby vzal to nejlepší z rockové minulosti kapel Nová růže, zemitost Pražského výběru, přitlačil na kontroverzi v textech – výmluvně lyrická Makám jako kráva hovořila za vše – a po boku technicky brilantních spoluhráčů bez obalu křičel do světa svůj autentický rebelský protest. I když se trošku jeho kapela potýkala se  zvukem, Vilda dokázal vše ukočírovat a ještě s grácií pokřtít debut výše zmíněných Vypal rock, kteří si právě pro letošní ročník naplánovali křest svého debutního EP. Ačkoliv jsem neviděl zbytek zajímavých kapel, kteří na akci měly také vystoupit – novoměstští Rain, alternativní Manu nebo tradiční hard rockeři Trafo ze Splav -, i tento krátký dojem z festiválku pod malebnou jestřebskou zříceninou byl velmi pozitivní.

Je třeba zmínit, že v Brništi probíhal ve stejnou dobu česko-německý festival Rozkvetlé louky a lesní slavnosti, který hostil nejen německé hosty, ale i lokální kapely Doorface či opět alternativní Manu a MyL, takže kdo je nestihl v Jestřebí, mohl se vydat i tam. Já osobně jsem však spěchal do domovské Mimoně, abych stihl alespoň závěr Masakru u Jelínka, což byl narychlo zorganizovaný a letos už druhý punk-crossoverový fest v zahradním areálu hostince u Jelena. Možná ještě více než v červnu byli ve svém výrazu ze všech kapel nejintenzivnější českolipští Pertho. Jejich nekompromisní směs hard coru, metalovch riffů i crossoverových fines musela nadchnout každého vnímavého diváka. Muzikanti ovládali své nástroje opravdu mistrně, a  to i přes malé technické problémy se strunami a bicími. I když starší tvorba připomíná poměrně věrně groove legendu Soulfly, početné ukázky z připravovaného alba znějí neotřele a určitě ještě rafinovaněji než i tak prog coreové album Bossou z roku 2013. Za všechny toto podtrhla víceméně tvrdě hymnická skladba Kde je ta svoboda? Mimoňský fest zakončili po desáté hodině místní punkeři Osliz, kteří se opět blýskli našlapaným setem včetně pecky Všechno je v pohodě.

Byl to velmi plodný hudební víkend, který museli jistojistě v neděli večer uzavřít ve Stráži pod Ralskem stále populárnější The Beatles revival.

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru