Česká Lípa si to o play-off i o záchranu rozdá s Vinohrady

Verze pro tisk |

Třetí superligová sezona = stále stejný příběh. I na třetí pokus budou muset florbalisté České Lípy zachraňovat příslušnost v soutěži při posledním zápase základní části. Podobně jako loni to však nemají ve svých rukou. Kromě povinnosti porazit Sokol Královské Vinohrady totiž potřebují ještě pomoc ostatních týmů. Zkrátka a dobře, za předpokladu výhry za tři body musí Severočeši doufat, že někdo z dvojice Ostrava, Liberec ztratí ve svém utkání alespoň dva body, Black Angels v souboji se Spartou jeden.

Bohatá historie vzájemných duelů
Nebude to v žádném případě jednoduchý zápas. Tím spíše, že režisér vzájemných duelů mezi Českou Lípou a Vinohrady už napsal nejednu spletitou zápletku, většinou ve prospěch Pražanů. Ty přes severočeský tým prošly v play-off první ligy v letech 2013 i 2014. Ve druhém případě se jednalo o situaci, kdy už Česká Lípa byla jednou nohou ve finále.

V dosavadní superligové historii vzájemných utkání se pak obě mužstva dosud utkala celkem třikrát, přičemž Vinohrady získaly pět bodů a Česká Lípa čtyři. Dvakrát však měli svěřenci trenérky Lenky Bartošové našlápnuto na soupeřově půdě k vítězství, Vinohrady však pokaždé drtivým závěrem otočily výsledek ve svůj prospěch. Letos takto velkolepým zvratem v závěru utkání vyhrály 8:5.

Matematika českolipského osudu
Teď je nicméně zapotřebí nepříjemnou statistiku zlomit. Matematika je jasná. Oba týmy hrají o záchranu, ale oba týmy také mají možnost postoupit do play-off. Vinohrady do vyřazovacích bojů téměř jistě posune vítězství v České Lípě, domácí tým proklouzne do bojů o titul za předpokladu tříbodové výhry a proher nejbližších konkurentů, kteří však mají těžké soupeře – Ostrava hraje doma s jasným vítězem základní částí Mladou Boleslaví, Black Angels vyzvou v Neratovicích Spartu a Liberec našlápnuté Bohemians.

Náskok pražského celku na Českou Lípu v nesmírně vyrovnané tabulce je dvoubodový. To znamená, že Lípa stlačí Vinohrady pod sebe jen za předpokladu tříbodové výhry, teoreticky se ale může udržet v soutěži při vhodné shodě ostatních výsledků i při výhře v prodloužení. Ani matematickou teorií naopak nemá šanci zachovat superligovou příslušnost v případě porážky za jeden bod v nastaveném čase hry. Pokud Česká Lípa obsadí 11. a horší místo po závěrečném kole základní části, čekají ji boje v nepříjemné sérii play-down hrané na čtyři vítězné zápasy, buď s Pardubicemi, nebo Hattrickem Brno (podle konečného umístění v tabulce). Doma by začala dvěma zápasy už o nadcházejícím víkendu 7. a 8. března.

Nepůjde jen o sport
Nedělní utkání (1. března od 17:00, sportovní hala Česká Lípa) se však ponese i ve znamení programu, který bude věnován rodičovské organizaci Haima zaměřující se na pomoc dětem s hematoonkologickým onemocněním. Zástupci Haimy by měli být přítomni na samotném utkání a některé děti by pak měly doprovodit hráče na hrací plochu a posléze se představit i v přestávkovém programu.

„V neděli nás čeká utkání pravdy. Je to klání, které ukáže, jestli jsme se aspoň trochu posunuli nebo nikoliv. V případě vítězství je tu navíc šance dostat se do play-off. Zápas ale nebude zajímavý jen ze sportovního hlediska. Budou u nás děti a zástupci rodičovské organizace Haima. Děti si navíc připravily program, a proto přijďte podpořit nejenom nás, ale také je, kteří to potřebují ještě více,“ uvedla trenérka Lenka Bartošová.

Souboj České Lípy s Královskými Vinohrady byl rovněž zařazen jako hlavní zápas programu takzvaného STUDIA FLORBAL, které můžete sledovat na stránkách www.cfbu.cz. Studiem provede Jiří Kalemba, zápas odkomentuje Martin Kozák a hosty z florbalového prostředí pak budou Martin Richtera Jan Barák.

Nahoru