1. října v Dolní Světlé

Verze pro tisk |

Vzpomínková slavnost v Dolní Světlé

Tradiční vzpomínkové setkání u památníku obránců československých hranic z roku 1938, organizované mladoboleslavskou jednotou Československé obce legionářské, bude letos probíhat ve zvláštní atmosféře. Vždy si tam na hraničním přechodu Dolní Světlá-Waltersdorf říkáme, že to setkání je vyjádřením úcty a poděkováním členům Stráže obrany státu, kteří bránili hranice republiky před agresivními bojůvkami nacistů. Ale také, že nejde jen o vzpomínku na něco, co už je jen dávnou historií.

Při loňském setkání jsme ovšem netušili, jak bude aktuální ta připomínka tragické role, jakou v září roku 1938 sehrála zde v československém pohraničí pátá kolona nacistického Německa. Dnes se něco velmi podobného děje na Ukrajině, přepadené agresivním sousedem.

Určitě tyto souvislosti zmíní i řečníci na slavnosti v sobotu 1.října. U pomníku se sejdeme od 14 hodin, ale už v deset hodin se mohou zájemci účastnit také již tradičního výstupu na Luž z parkoviště u Mysliven.


 

PhDr. Miroslav Hudec

alt
Nahoru

Komentáře

Re: 1. října v Dolní Světlé

Ono ke to docela symbolické. 30. září.
Podpos Mnichovské dohody a anexe Sudet
Výnosy Putina a anexe části Ukrajiny.
A to Češi na Václavském náměstí obdivují metody Hitlera, prý se taky neptal. Tady se ptal. A Západ se na rozdíl od naší proruské páté kolony poučil.

Nahoru