K. K. Brožová: Věříme, že výročí bude v České Lípě rezonovat

Verze pro tisk |

Město Česká Lípa neponechalo výročí sametové revoluce náhodě. Spojilo své síly s dalšími organizacemi a aktivními lidmi fungujícími ve městě a vytvořilo bohatý program, který se line napříč celým listopadem. „Musím říci, že si vážíme toho, že do toho s námi oslovené organizace šly. Je to pro nás signál, že mezi námi funguje vzájemná důvěra a chuť věci dělat společně. Sametová revoluce je krom jiného symbolem propojování, takže jsme rádi, že akci neorganizujeme sami,” řekla k akci tisková mluvčí města a koordinátorka akce Kristýna Kňákal Brožová, které jsme se zeptali na několik programových tipů a zajímavostí.

Hlavní program oslav vyvrcholí 17. listopadu na náměstí T. G. M. Můžete nám nastínit průběh odpoledne?
Akci na náměstí bude předcházet lampionový průvod, který povedou skauti od busty Milady Horákové na Smetanově nábřeží na samotné náměstí. Zde následně proběhne komponovaný program. Prostřednictvím četby z pamětí místního profesora Karáska, který jako student zažil přepadení gestapem na pražských kolejích v roce 1939, si nejprve připomeneme smutné výročí, které na toto datum taktéž připadá. Potom bude následovat pásmo textů a písní Karla Kryla v podání mladých ochotníků či živá prezentace několika studentských hudebníků a kapel. Celou akci pak zakončí tematická videoprojekce na radnici.

Jedním z bodů hlavního programu je přednáška Zdeňka Pokorného o Václavu Šimkovi. O koho se v druhém případě jedná?
Václav Šimek byl student českolipského gymnázia, který byl v 70. letech dvakrát vězněn za hanobení národa, a poté za nejasných okolností zemřel při směně v novoborské sklárně Crystalex. Oficiální verzí je, že spáchal sebevraždu, mnoho lidí, včetně jeho rodiny, však tento čin zpochybňuje. Na jeho případ chtěl v rámci 30. výročí sametové revoluce upozornit právě bývalý učitel gymnázia a bývalý starosta České Lípy Zdeněk Pokorný.

Nemohu se nezeptat na zpřístupněné sochy V. I. Lenina a Rudoarmějce. V jaké stavu jsou a proč nebyly rovnou vztyčeny?
Město se o obě sochy stará tak, aby byly stále v dobrém stavu. Socha Rudoarmějce stojí v mauzoleu na městském hřbitově, socha V. I. Lenina je dlouhodobě uschována v městském areálu v Poříční ulici. Při přípravách akce jsme chvíli přemýšleli, že bychom někam sochu Lenina postavili, ale bylo by to příliš komplikované a pro jeho rozměry i nákladné.

Na co vy sama se z programu těšíte?
Těším se na výstavu ve vlastivědném muzeu, kterou naplníme převážně pracemi žáků českolipských škol. V minulosti jsme podobný projekt už dělali a překvapilo mě, jak krásné věci při něm vznikly. Určitě nevynechám derniéru inscenace Maratův Sade Divadelního klubu Jirásek. To představení mám opravdu ráda, navíc je přesně o době před a po sametové revoluci. Titulní roli Marata přezkouší za loni zesnulého Františka Zborníka režisér Václav Klapka. Ke 30. výročí sametové revoluce natáčí režiséři Rudolf Živec a Luďek Svoboda pro město krátký dokument, který ukáže, jak probíhala revoluce přímo v našem městě. Film bude k vidění například v kině Crystal nebo na výstavě ve vlastivědném muzeu. Nejvíc ze všeho se však těším na atmosféru celého toho týdne. Věřím, že toto významné výročí bude v České Lípě rezonovat, program se bude líbit a vše společně oslavíme před českolipskou radnicí.

30. výročí sametové revoluce, hlavní program od 10. do 17. 11.


 

Nahoru

Komentáře

Re: K. K. Brožová: JOSEF KARÁSEK A MDS

JOSEF KARÁSEK A MEZINÁRODNÍ DEN STUDENTSTVA
https://www.facebook.com/lidovy.obcasnik/

Mezinárodní den studentstva, vyhlášený v roce 1941 v Londýně, je jediným dnem mezinárodního významu, který má ryze český původ. Je připomínkou tragických události roku 1939, násilného uzavření českých vysokých škol v důsledku živelných studentských demonstrací v souvislosti s pohřbem medika Jana Opletala, který byl nacisty smrtelně zraněn při protiněmeckých demonstracích 28. října 1939 v Praze. V koncentračním táboře Sachsenhausen-Oranienburg bylo internováno 1200 vysokoškoláků, 9 vedoucích představitelů studentské organizace bylo popraveno. Novelou zákona o státních svátcích je MDS oprávněně přidán mezi státní svátky s pracovním klidem ve znění „17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva“.

K vysokoškolákům odvlečeným do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg (píše ve svých pamětech) patřil JOSEF KARÁSEK (1919 - 1995), vynikající pedagog českolipského gymnázia (od září 1946), vyučující češtinu, francouzštinu a latinu. Na studenty měl vysoké nároky, současně byl značně oblíbený a uznávaný. Náročný byl i sám k sobě, studentům a kolegům byl příkladem velkou skromností a pracovitostí. Například účastníci tehdejších chmelových brigád by určitě potvrdili, že profesor Karásek vždy byl mezi nejlepšími při česání chmele. Ke vzpomínce stého výročí jeho narozenin proto lehce úsměvně a s úctou mj. patří raritní snímek z chmelové brigády z archivu autora tohoto příspěvku.

Poznámky: Na čtvrté fotografii nad JK stojí jeho kolega Zdeněk Pokorný. Josef Karásek byl třídním humanitního „Áčka“, autor příspěvku byl přírodovědné „Béčko“, kde třídní byla mnohem mladší, ale lidsky a odborně skvělá Marie Andělová, mnohými tajně milovaná, a neustále (letos s životním jubileem) s mimořádným šarmem a obdivuhodně mladistvým elánem!

Nahoru

Re: K. K. Brožová: Věříme, že výročí bude v České Lípě ...

Nás učil francouzštinu na gymplu v Hlinsku v Čechách pan profesor Homoláč, student a Opletalův kamarád, který byl též do Sachsenhausenu-Oranienburgu odvlečen .Často si vzpomínám na jeho větu,kterou rád "skandoval" a o které nám říkal,abychom si ji zapamatovali. Zněla asi takto: Nic netrvá v světě věčně, jenom blbost všeobecně.
A taky je vhodné připomenout při tomto výročí, že v době těchto tragických událostí a zavření našich vysokých škol v r.1939 byl největším spojencem nacistického Německa dle paktu M-R Sovětský svaz...

Nahoru

Re: K. K. Brožová: Paní doktorko...

Je krásné, když lidé nezapomínají a třeba, jako zde, zavzpomínají na skvělé pedagogy!
Paní doktorka Šepsová má k událostem 17. listopadu a následujícím mnohem blíže než naše rodina. Možná nás spojuje a společně trápí dnešní stav věcí. Budu upřímná, stále více nerozumím!
Pan Zeman, prezident ČR, slavil v Berlíně, tedy (buďme upřímní) dal si během slavnostního aktu šlofíka vedle představitelů dalších států - žel fotky kolují světem! Výročí sametové revoluce oslaví v sobotu na Slovensku (snad ne opět šlofíkem) a v ČR, jako údajná hlava státu, slavit nebude, vzpomene v soukromí, protože řvouni a podobní si přítomnost jeho milosti nezaslouží...
Paní doktorko, je to normální nebo spíše omluvitelné!?
Dovoluji si dodat, navíc jménem již takřka celé naší 3 generační rodiny, že jsme s velkým obdivem včera sledovali slova paní prezidentky SR Čaputové, pana předsedy Ústavního soudu ČR Rychetského a dalších v ČT. Ať stále někdo říká, že osobnosti vhodné přirozené úcty nejsou! Slováci se dočkali (ano, kupodivu také v přímé volbě) super osobnosti, prezidentky za kterou se nikdo nemusí stydět (oproti Čechům). Pan předseda Rychetský by na postu prezidenta byl mimořádnou osobností! Místo toho všeho máme to, co máme - pana Miloše Z., pána za kterého se stydíme! Náš názor! Rozumíme, že někdo jiný právě jeho adoruje - obdivuje zlobu, rozeštvávání, pomstychtivost, vulgaritu... My ctíme jiné hodnoty!

Nahoru

Re: K. K. Brožová: Věříme, že výročí bude v České Lípě ...

Paní Tichá, máte pravdu, ale vidíte to i zde! Mimo výjimek zpravidla nikdo nereaguje! Doby, kdy zde diskuse bývala značná, mnohdy až třeskutá, dávno minuly, mnozí jsou (a není divu) unaveni, znechuceni... To je život! Naštěstí jsou stále lidé, kteří se nechtějí smířit - příkladem byla dnešní akce na pražské Letné. Naopak nelze považovat za normální, jsou-li v čele oslav 30. výročí sametové revoluce (včetně nejvyšších postů) bývalí aktivní komunisté, agenti STB, podvodníci... V poslední době velice upřímně a kriticky v podobném duchu hovořil novinář Jan Urban, naposledy včera na ČT. A není jediný!

"Po listopadu 1989 mohla přijít revoluce, ale přišly chyby." Bývalý disident, novinář a signatář Charty 77 Jan Urban se na politiku dívá se zhnusením a viní mimo jiné i sebe. Mluví o promarněných 30 letech a drancujících skupinách, které se objevily místo regulérních politických stran. Prezident Zeman je podle něj ožrala a loutka a ve stranách jsou lidé usvědčení z trestných činů. Češi je volí, protože jim chybí zodpovědnost a čest. Urban popisuje pocit hrůzy, který zažil, když po listopadu 1989 získali bývalí disidenti moc a báli se násilí a chaosu. Právě tam podle něj velké chyby vznikly. Jeho bývalí kamarádi zatoužili po funkcích a slovo prý porušil i Václav Havel. Urban říká, že z toho, jak se změny odvíjely, byl znechucený už několik dní po jejich začátku. Mj. také uvádí, že největší chybou bylo vzít mezi sebe (myšleno OF) nicotné postavičky jako Václav Klaus a Miloš Zeman...

Nahoru

Re: K. K. Brožová: Věříme, že výročí bude v České Lípě ...

Dobré a ještě hezčí ráno!
Ohledně zdraví prezidenta se vyjadřovat nebudu, kdo chce, tak vidí sám. Celou situaci bych přirovnala ke slovům strážmistra Flanderky,které dle závodčího pronesl na adresu císaře pána při té pitce na strážnici v Putimi.( Osudy dobrého vojáka Švejka,kapitola Švejkova budějovická anabase). Spíše je zajímavé , či možná taky ne, jak kolegové,aby si chránili fleky, se zpronevěří profesní cti a svědomí a vydají o jeho zdraví takovou zprávu,jakou vydali. Tak to vidím já.
Příští rok má prezident opět navštívit Albion na summitu NATO. No, doufejme,že zase nebude taková ostuda, jako když v hotelu, tuším v Brightonu,kde je přísný zákaz kouření a ostatní státníci to samozřejmě respektovali, kouřil ..Následné vyčištění a úklid stál naše daňové poplatníky 60 tisíc korun. Ostuda se ovšem vyčíslit penězi nedá.... To se nám to hoduje, když nám to jiní platěj!
Hezký den!

Nahoru

Re: K. K. Brožová: RUDOARMĚJEC A IRONIE OSUDU

RUDOARMĚJEC A IRONIE OSUDU
https://www.facebook.com/lidovy.obcasnik/

Nejznámějším poválečným českolipským pomníkem byl RUDOARMĚJEC, místo tradičních pietních aktů u příležitosti 9. května a 7. listopadu (VŘSR), výtvarně velmi zdařilé dílo sochaře a řezbáře Jaromíra Fialy (1910 -1985). Ve veřejné sbírce bylo na Rudoarmějce vybráno 280 tisíc Kčs, tedy 5,6 krát více než na alternativní návrh, památník T. G. Masaryka, to rozhodlo. Socha rudoarmějce s automatem v ruce, stojícího v typickém postoji na stráži, byla slavnostně odhalena 9. května 1948. Na podstavci z dílny kameníka Svobody byl nápis „Sovětským hrdinům věrní přátelé”.

Pomník původně stál na zasypaném rameni řeky Ploučnice (dnes Erbenova ulice, vlevo vedle zadní části objektu OD Andy), přístup byl z tehdejší třídy Klementa Gottwalda po schodech mezi café Central a salónem módy. V důsledku okupace naší vlasti v roce 1968 byla socha skupinou mladíků vržena do řeky, získala lidovou přezdívku „Plaváček“. Příprava stavby nové komunikace a OD Prior byla důvodem přemístění sochy na nové pietní místo na „pomníkové“ náměstí Osvobození se slavnostním odhalením 7. května 1982. Po událostech roku 1989 byla socha (1991) odstraněna a odklizena do depozitáře okresního muzea, později přemístěna do Mauzolea osvoboditelů města na městském hřbitově.

Ironie osudu? Sochu Rudoarmějce odlila dílna J. Šmída z Krnova. Jako materiál byl zvolen bronz, který byl získán roztavením sochy JUDr. Franze Schmeykala (1826 - 1894), českolipského rodáka a významného německého nacionálního politika, z jeho monumentálního pomníku stojícího od 18. června 1899 až do konce války v městském parku (o tom blíže jindy). Na českolipském hřbitově je zachováno nádherné mauzoleum s hrobkou Franze Schmeykala (na fotomontáži), z něhož však jeho ostatky byly po roce 1945 odstraněny. Z objektu se stalo Mauzoleum osvoboditelů města; právě zde nyní stojí socha Rudoarmějce, který dnes měl „den otevřených dveří“!

Nahoru