
Město Česká Lípa neponechalo výročí sametové revoluce náhodě. Spojilo své síly s dalšími organizacemi a aktivními lidmi fungujícími ve městě a vytvořilo bohatý program, který se line napříč celým listopadem. „Musím říci, že si vážíme toho, že do toho s námi oslovené organizace šly. Je to pro nás signál, že mezi námi funguje vzájemná důvěra a chuť věci dělat společně. Sametová revoluce je krom jiného symbolem propojování, takže jsme rádi, že akci neorganizujeme sami,” řekla k akci tisková mluvčí města a koordinátorka akce Kristýna Kňákal Brožová, které jsme se zeptali na několik programových tipů a zajímavostí.
Hlavní program oslav vyvrcholí 17. listopadu na náměstí T. G. M. Můžete nám nastínit průběh odpoledne?
Akci na náměstí bude předcházet lampionový průvod, který povedou skauti od busty Milady Horákové na Smetanově nábřeží na samotné náměstí. Zde následně proběhne komponovaný program. Prostřednictvím četby z pamětí místního profesora Karáska, který jako student zažil přepadení gestapem na pražských kolejích v roce 1939, si nejprve připomeneme smutné výročí, které na toto datum taktéž připadá. Potom bude následovat pásmo textů a písní Karla Kryla v podání mladých ochotníků či živá prezentace několika studentských hudebníků a kapel. Celou akci pak zakončí tematická videoprojekce na radnici.
Jedním z bodů hlavního programu je přednáška Zdeňka Pokorného o Václavu Šimkovi. O koho se v druhém případě jedná?
Václav Šimek byl student českolipského gymnázia, který byl v 70. letech dvakrát vězněn za hanobení národa, a poté za nejasných okolností zemřel při směně v novoborské sklárně Crystalex. Oficiální verzí je, že spáchal sebevraždu, mnoho lidí, včetně jeho rodiny, však tento čin zpochybňuje. Na jeho případ chtěl v rámci 30. výročí sametové revoluce upozornit právě bývalý učitel gymnázia a bývalý starosta České Lípy Zdeněk Pokorný.
Nemohu se nezeptat na zpřístupněné sochy V. I. Lenina a Rudoarmějce. V jaké stavu jsou a proč nebyly rovnou vztyčeny?
Město se o obě sochy stará tak, aby byly stále v dobrém stavu. Socha Rudoarmějce stojí v mauzoleu na městském hřbitově, socha V. I. Lenina je dlouhodobě uschována v městském areálu v Poříční ulici. Při přípravách akce jsme chvíli přemýšleli, že bychom někam sochu Lenina postavili, ale bylo by to příliš komplikované a pro jeho rozměry i nákladné.
Na co vy sama se z programu těšíte?
Těším se na výstavu ve vlastivědném muzeu, kterou naplníme převážně pracemi žáků českolipských škol. V minulosti jsme podobný projekt už dělali a překvapilo mě, jak krásné věci při něm vznikly. Určitě nevynechám derniéru inscenace Maratův Sade Divadelního klubu Jirásek. To představení mám opravdu ráda, navíc je přesně o době před a po sametové revoluci. Titulní roli Marata přezkouší za loni zesnulého Františka Zborníka režisér Václav Klapka. Ke 30. výročí sametové revoluce natáčí režiséři Rudolf Živec a Luďek Svoboda pro město krátký dokument, který ukáže, jak probíhala revoluce přímo v našem městě. Film bude k vidění například v kině Crystal nebo na výstavě ve vlastivědném muzeu. Nejvíc ze všeho se však těším na atmosféru celého toho týdne. Věřím, že toto významné výročí bude v České Lípě rezonovat, program se bude líbit a vše společně oslavíme před českolipskou radnicí.
30. výročí sametové revoluce, hlavní program od 10. do 17. 11.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.