Do Ruska, do Vladimiru, do Suzdalu, do…

Verze pro tisk |

Česká Lípa má nové partnerské město. Vedle logických míst „kousek“ od našeho města jako je polský Boleslawiec (152 km), německá Mittweida (162 km), slovenský Bardejov (680 km), „zatím” ukrajinský Užhorod (730 km) s výraznou československou stopou a také vzdálené norské Molde známé z již nefungující gymplácké výměny studentů, tu máme dalšího partnera. Vedení města ho asi „nalezlo” na významném ekonomickém fóru v ruském Vladimiru, kde paní starostka reprezentovala naše město, vedle dalších významných zahraničních návštěv (loni se účastnili představitelé třeba Jižní Osetie, Moldávie apod.).

O sportu tam také referoval třeba místopředseda ruské vlády Mutko, za kterým stojí obří dopingový skandál ruských sportovců na domácí olympiádě v Soči, když jeho agenti v noci v laboratořích vyměňovali ampulky s močí.

Pozor, Suzdal je krásné historické město, dostat se do něj ale není úplně jednoduché. Musíte do Prahy na letiště, pak do Moskvy a pak něco přes dvě stě kilometrů autobusem. Anebo autem. Přes celé Polsko, Bělorusko a pak kousek před Uralem ve Vladimiru odbočit doleva. Také perfektně splňuje parametry partnerského města třeba ve sportu – vedle světového fenoménu fotbalu (který však nehrají závodně), tam mají psí spřežení, nebo běžecké lyžování, tedy přesně ty masové sporty, které jsou v Lípě děsně trendy. Vedení České Lípy se návštěvy Suzdalu zúčastnilo a pro inspiraci nafasovalo i slušivé kroje (foto níže, ne to fakt není fejk :)).

Hlavním principem partnerských měst je výměna zkušeností. Oboustranná výměna školáků, sportovců, poznávání kultury a také jistě inspirace pro vedení města. Háčkem však je, že podstatnou část dopravy hradí vysílatel. Tedy nyní naše město, které do Suzdalu vysílá 29 osob v čele se sedmi představiteli města, jenž si vyžádala (!) suzdalská radnice (vedení města Žatecká, Raninec, Šafránková, šéf sportu Císař, šéf kultury Novák, pracovnice organizačního odboru Šťovíčková a také ředitel ZŠ Slovanka pan Špetlík). K tomu něco málo přes dvacet členů dětského sboru šéfa kultury Nováka. Souhrnný účet je téměř 270 000,- Kč, tedy více má výbor pro prevenci kriminality na celý rok. Proč si nevyžádali divadelní klub Jirásek, studenty ze ZUŠ, Jazzovou farmu, tým florbalistů (my bychom tam s áčkem fakt chtěli), nebo mažoretky? Fakt se těším, až nám Rusové návštěvu oplatí a my si vyžádáme třeba deset tažných psů, dva běžkaře, ředitele dvou příspěvkových organizací, jedné školy a kompletní vedení města k tomu. To bude panečku inspirace!

Někdy je možná totiž lepší zůstat doma, zamést si před vlastním prahem a hledět si svého.

Inspiraci v cestovních ruchu nemusíme hledat v dalekém Rusku, stačí se rozhlédnout kolem sebe, možná ještě před tím stojí za to se podívat do centra našeho města. Právě kvůli jeho stavu nemají turisté, kteří míří do nejkrásnějšího okresu České republiky, důvod strávit v našem městě ani jednu noc. Za poslední čtyři roky se v centru opravily tři chodníky, dva v Sokolské a jeden před Unionkou (když teda nepočítáme prozatimní záplatování Jiráskovky, nebo přeskládání všech chodníku v akci výměna kabelů ČEZ).

Pro jednoduchou inspiraci, jak má vypadat moderní město, taky stačí nasednout na vlak do Kolína. Tam zakopali popelnice se separovaným odpadem pod zem a jejich občané chodí s „Kolín kartou”, která jim otevírá úplně všechno – knihovnu, školy, autobusy, místo k parkingu si najdete přes mobilní aplikaci, nebo se podíváte, kde je právě váš autobus... Česká Lípa však létá letadlem pro zkušenosti do 2100 km vzdáleného Suzdalu.

A takhle my si tady žijeme...

alt
Nahoru