47/2020

Verze pro tisk |

Už od konce listopadu jsem do deníku psal tipy na vánoční dárky, které pořídíte v Lípě a okolí. Teď už vám asi nic jiného nezbude, protože pošta ani Zásilkovna nestíhají.

Škoda, že jsem vám včas neporadil Pětiletý deník tam a zpět. Jak jsem určitě už několikrát napsal i řekl, deník si píšu od jedenácti let a momentálně řeším, kam s těmi více než sto třiceti sešity. Před dvěma roky jsem si nechal k Vánocům dát Pětiletý deník. Ulehčuje mi psaní, protože každý den na mě v něm čeká otázka. Přidanou hodnotou je, že vidím odpovědi z minulého roku. Třeba včera v něm byla otázka na vánoční dárky, pro dnešní den autorům asi došel dech, protože otázka či spíše úkol zní: „Zapiš si cokoliv, co je pro tebe právě teď důležité.“ Ještě jsem nezapisoval, ale můžu si to tady vyzkoušet nanečisto.

Zdraví. Když jsem byl mladší, přišlo mi to jako fráze, po padesátce je to horší. V šuplíku se mi hromadí pozvánky na preventivní vyšetření předního i zadního konce trávicí trubice nebo zkumavky na moč. Ještě že aspoň někteří lékaři léčí po mailech.  

Normál. Do příštího roku chci, aby se svět vrátil o minimálně rok zpět, než si zvykneme a budeme současný stav považovat za normální. Proto si přeji, aby vakcína fungovala.

Mimochodem, zkoušeli jsme si antigenní test udělat doma. Je to stejně jednoduché jako test těhotenský. Jen to nesmí dělat takoví populisti jako rakouský poslanec Michael Schnedlitz, jehož video sdílelo dost lidí, kteří ve škole chyběli na většině hodin chemie Takže taková malá chemická vsuvka: pufr neboli tlumivý roztok je, ve stručnosti, látka, která stabilizuje pH roztoku. Pokud test uděláte při jiném pH, má vypovídací hodnotu asi jako věštění z lógru od turecké kávy připravené z instantní melty.

Coca Cola jako jeden z mála nápojů obsahuje kyselinu fosforečnou. Napadlo by vás v ní máchat papírek na zjišťování kvality moči? Nebo těhotenský test?

Pro mě je to jen důkaz, že populismus není politický program. Politik má zkrátka představit svou vizi a jít si za ní. Ne si udělat průzkum veřejného mínění a pak lézt lidem do zadnice.

To je jako obhajoba majitele jedněch fake news novin u soudu. Hájil se tím, že píše to, co lidi chtějí číst, protože tak nejvíce vydělá. Že píše lži, je mu jedno.

Něco z rodokmenů

A pro zajímavost nějaké údaje z mých rodokmenů. Nejčastější příčinou úmrtí za osmnácté, devatenácté a začátek dvacátého století byly tyto nemoci: souchotiny, oubytě, tuberculum … no ve skutečnosti je to stále stejná nemoc. A když děti nezemřely na TBC, dostaly třeba záškrt. Jako babičky bratr.

Proti záškrtu se očkuje od roku 1946, proti TBC se očkovaly od roku 1952 děti v kolektivech, od roku 1953 bylo očkování povinné. Historicky je zajímavé sledovat očkování proti spalničkám. To se zavedlo rok před mým narozením, v roce 1969. Před tímto rokem jimi onemocnělo v průměru 80 tisíc dětí ročně. Na začátku sedmdesátých let onemocnělo o více než deset procent více lidí než před zavedením očkování. Od půlky sedmdesátých let se pak nemoc v populaci neobjevovala. Až do let minulých, do období, kdy se otevřelo několik fakult Vysoké školy života a také státní hranice (abych to nezlehčoval).   

Samotného mě překvapuje, že první očkování v českých zemích se zavedlo už v roce 1821. Ještě že v té době nebyly sociální sítě.

No jo no. Jsem prostě havlista, pravdoláskař, teď ještě rouškař a taky … ani nevím, jak se říká těm, co se nechají očkovat dobrovolně. Je už nějaká nálepka?

Pro zajímavost: fotografie mé přítelkyně z nemocnice. Už to zase roste. Včera dvacet čtyři hodin služba, ve středu další. Mezitím dvě směny normální. Většinu času samozřejmě v roušce, kvůli které antirouškaři po stovkách kolabují na ulicích. Samozřejmě, že někteří z jejích kolegů slouží i na Štědrý den. Zdá se mi, že většina absolventů Vysoké školy života si dělala zápočty hlavně ze sobeckosti. Palec nahorů má proto, že se jí právě podařilo úspěšně označit místo pro zavedení hrudního drenu u pacienta s covid pneumonií. (Covid pneumonie je vyšší stupeň rýmičky. Pacient je padesátník.)

Brr, to je teda sváteční deník. Je mi jasné, že se vzpouzím nálepkám a sám je vylepuju. Tak nějaká sváteční videa.

BanWorks včera vydali nový klip.

Z naší okenské mediální dílny vám vybírám virtuální besídku naší školky. Můžete si připomenout pověst o narození Ježíška.

Fotka v perexu je jen ilustrační z nakupování stromku.

Nahoru