44/2020

Verze pro tisk |

Už před rozhovorem s Terezou Homolkovou (zde) jsem uvažoval o tom, že vánoční dárky z velké části pořídím ve svém okolí a podpořím tím zdejší podnikatele a instituce.

Následuje pár nápadů

Na informačním centru si můžete pořídit Vánoční potěšení z České Lípy. Balíčky, které obsahují lipový čaj, plecháček s motivy České Lípy nebo i síťovku s motivem našeho města. Vím, že v nejbližší době se v nabídce objeví i nový hrneček s motivem od Lucky Stratilové, se kterou si můžete přečíst můj rozhovor - zde. Vkusný je i hrnek s motivy meandrů Ploučnice. Plus samozřejmě řada publikací. 

O íčku, ale třeba rovněž o chystaných knihách či koncertech si brzy popovídám s Květou Menclovou.

Já osobně konkrétně lipový čaj nakoupím z Banátu. A také některé další čaje, džemy a pochoutky. Prodávají je kluci z České Lípy na svém e-shopu, ale určitě se dají odebrat i v centru České Lípy.

Můj táta dost trpí tím, že mu stát sebral poslední zábavu – chodit na pivo, takže uvažuji o balíčku od Lípáka, Veverky a Budulínka.

Někteří lidé spíše než pivo pijí víno. A proč jim neukázat, že lepší vína než z Moravy se dělají nedaleko nás – v oblasti Mělníka, Žernosek či Roudnice. Třeba víno pěstované pod Radobýlem mají v Bobuli.

Psali a mluvili jsme o dvou cédéčkách, která nachystaly kapely z Českolipska. Myslím BanWorks (jejich deska se dá koupit v Lipákovi) a Optimik.  

Řadu tipů přináší facebooková stránka Totálně lokálně, která mě svým příběhem nadchla natolik, že jsem k rozhovoru pozval výše zmíněnou Terezu Homolkovou.

Pamatuji si, že moje máma s mou babičkou si navzájem kupovaly zástěry. Asi navážu na jejich tradici. Vybízí mě k tomu mimoňská dílnička Koza z Mimoně. Navíc chňapky, tašky, ubrusy, utěrky. Mazec. Více zde.

V podcastu s Terezou Homolkovou byla i zmínka o kosmetice z Vlčí Hory. Jejich e-shop naleznete zde.

Budu rád za další tipy, ať už tady, v hydeparku, kde jsem založil téma, nebo na facebooku. Nejsem tak pečlivý jako holky z Totálně lokálně, ale zase jsem rychlý.

V okamžiku, kdy píši deník, rozhodla vláda, že se opatření od čtvrtka rozvolní, tak bude nakupování jednodušší.

Taky něco negativního

Abych nebyl jen pozitivní, tak jedna storka z minulého týdne, aby bylo jasno, kdo všechno má u nás volební právo a může vychovávat děti.

Nebudu jmenovat konkrétní rodinu, ani školu. Už jsem několikrát psal o tom, že současná covidová krize ukázala mimo jiné, jak obrovské jsou rozdíly v přístupu ke vzdělání.

Dvě děti se třídním učitelkám nedařilo dostat na on-line hodiny. Důvodem byla absence připojení rodiny k internetu. Několik dnů tedy sháněly nadaci, otravovala Červený kříž … a zadařilo se. Dostaly nabitou SIM kartu s daty. Děti se však ani poté hodin neúčastnily. Když k nim asistentka přijela domů, zjistila, že jim SIM kartu zabavil otec, dal si ji k sobě do mobilu a používal pro své surfování.

Hádanka na závěr

Poznáte, kde se nachází tento pěkný větrný mlýn? Aneb aspoň něco z procházek.

Nahoru

Komentáře

Re: 44/2020

Chybí mi tu tlačítko "like", abych mohla vyjádřit, že se mi to líbí, i když k tomu nemám co říci.

Přidala jsem dva tipy do hydeparku, třeba se někomu budou hodit.

Já si už dlouho myslím, že je celé vzdělávání (hlavně na 1. stupni ZŠ) spíše o přístupu učitelů a rodičů, než dětí.
Čím více je to baví, tím více se snaží. A tam je právě role dospělých nezastupitelná.
Jen se to nesmí překlopit v šílenost, kdy vás děti (prvňáčci) tahají o víkendu v 6.30 z postele, abyste spolu šli psát diktát a vymýšlet početní příklady.....

Když nám tu dva týdny skoro nešel internet, našli jsme se si internetové útočiště na místním zámku.
Bylo zpestření a bylo to bezva.

Přeji všem krásný advent,
Vladana

Nahoru

Re: 44/2020 Větrný mlýn

Horní Podluží, tuším,pokud se nemýlím.¨
Jenom nesouhlasím s panem Bártou těmi víny, na Moravě jich je tolik skvělých. Žernoseky byly pověstné i za bolševiků, dal se tam koupit Tramín nebo rýňák, tuším. Pamatuji si,jak náš kamarád s degustátorskými zkouškami, s kterým jsme jezdívali do Francie, zejména do Alsace , ale i jinam a který má též Moravu zmapovanou, ,vzal pana Meyera,u kterého jsme kupovali tak skvělé ryzlinky k k vinařům na Litoměřicko. Francois Meyer nechtěl být nezdvořilý,ale ty vzorky se fakt nedaly pít. Ale to už je tak 5 let a úroveň se jistě zvedla. Ono i na Moravě se najdou špatní vinaři,ale lze si vybrat. Nemohu zde nikomu dělat reklamu,ale třeba jeden vinař z Mutěnic má takový Sylván,že lepší snad u nás není. A další zase ryzlinky s petrolejovým nádechem,jako v tom a Alsasku.
Hezký den přeji a děkuji panu Bártovi za jeho články!

Nahoru

Re: 44/2020 Větrný mlýn

Reklamu klidně udělejte. Já nejsem žádný vinař, ale v Alsasku jsem objevil prvního vinaře, u kterého jsem byl ochotný vzít celou krabici a ještě si tam opakovaně zajet další sezónu. Byl to teda Pinot blanc. 

Nahoru

Re: 44/2020 Větrný mlýn

Tak, to klidně udělám,sesumíruji něco dohromady. Jezdíme k přátelům do Mutěnic už dvacet let.Pokud to jde,pomaháme na podzim při sklizni a pak najaře chutnáme"nové víno"i jiné,ke kterému tak dobře pasuje nejen moravské Müsli, čili škvarky,ale hlavně to letité přátelství.
A co ten mlýn,je to správně? hezký večer!

Nahoru

Re: 44/2020

K větrnému mlýnu doplním ještě jméno - Světlík.

Nahoru

Re: 44/2020

Jasně, je to Světlík :).

Nahoru

Re: 44/2020

To víno, to je dobré téma.
Čekám, čekám ...

Nahoru

Re: 44/2020

V Alsasku kupuji Gewurztraminer z Zinnkoepfle. Má tam vinici jeden můj známý Zimmerman. Zinnkoepfle je je kopec s unikátním složením, mají tam velký nápis jak na Holywoodu. Mimochodem před rokem měli v Lidlu Gewurztraminer od Brauna. Levnější než v Alsasku.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2010_08_07_Zinnkoepfle.jpg

Nahoru

Re: 44/2020

Konečně lepší téma než ta politika. Já do Alsaska kvůli vínu nepojedu, takže kde nakoupit v Boru či Lípě? Výše zmíněná Bobule je děs běs.

Nahoru