Falešné pracovnice vodáren okradly seniory

Verze pro tisk |

Dnes krátce před 9. hodinou zazvonily u bytu seniorského manželského páru  (on 76 let, ona 74 let) v domě v ulici Antonína Sovy v České Lípě dvě ženy a představily se jako pracovnice vodáren. Majitelům bytu pak namluvily, že jim přišly vyplatit přeplatek za vyúčtování vody  ve výši 1 000 korun a zkontrolovat kvalitu vody.

Manželé je obě pozvali do bytu, kde si ženy začaly vymýšlet různé báchorky, aby zjistily, kam si senioři ukládají peníze. Ačkoliv  údajný přeplatek -  bankovku nominální hodnoty 1 000 korun položily v bytě na stůl, žádaly seniory o to, aby jim nějaké drobné bankovky vyplatili zpět. Proč, to nevysvětlily. Manželé byli z jejich návštěvy tak zmatení, že jim vyšli vstříc.

     Čtyřiasedmdesátiletá žena začala naneštěstí ve společnosti jedné z podvodnic prohledávat své úspory, kde sháněla drobné bankovky. Odhalila tím před jejíma očima celkem tři místa, kam si peníze se svým manželem ukládá. Podvodnice pak jen vyčkala vhodné chvíle, na ta místa se vrátila a veškeré peníze odcizila. Její společnice zatím manželský pár zaměstnala testováním kvality vody. Za tím účelem je požádala, aby do hrnce nechali nejprve natéct horkou a pak zase studenou vodu a postupně se "odborně" vyjadřovala k obsahu chloru ve vodě. Když se těmito triky ženy zmocnily úspor seniorů, rozloučily se a odešly. Teprve po jejich odchodu si manželé všimli, že z jejich bytu zmizela nejen tisícikorunová bankovka, kterou údajné pracovnice vodáren přinesly, ale, že jim chybí i jejich vlastní úspory ve výši 45 000 korun. Hned na to se obrátili o pomoc na tísňovou linku policie.

     Policisté do jejich bytu okamžitě vyjeli a oba oznamovatele důkladně vyslechli. K popisu podvodnic však  příliš informací nezískali. Manželé své neznámé návštěvnice  popisují jako  ženy ve věku mezi 35 až 40 lety, které byly oblečené do tlustých zimních bund a na hlavě měly do čela naražené zimní čepice - zřejmě kulichy. Proto ani nevědí, jakou barvu mají jejich vlasy. Podvodnice mluvily čistou češtinou bez přízvuku. Jestli se po městě pohybovaly pěšky nebo vozem, to teprve policisté zjišťují. Pokud se dnes nebo kdykoliv jindy někdo s těmito podvodnicemi setkal a má podobnou zkušenost jako nešťasný manželský pár, nechť laskavě okamžitě vyrozumí policisty na známé lince 158. Policisté uvítají každou informaci, která povede k jejich vypátrání.

     Na závěr nabádáme všechny seniory, aby do svého bytu nevpouštěli žádné cizí osoby. Je také důležité si uvědomit, že firmy, které vybírají zálohy za teplo, vodu, plyn či elektrickou energii nikdy nevyplácejí  přeplatky za vyúčtování v hotovosti. Vyúčtování probíhá výhradně jen  bezhotovostním stykem.

Nahoru