Děti z Dubice tráví čas aktivně II.

Verze pro tisk |

Jak vypadalo druhé čtvrtletí projektu „Nejsme na světě sami“, během něhož navštívily děti ze sociálně vyloučených lokalit města se zaměstnanci Farní charity Česká Lípa azylový dům, ranč, či se seznámili s historií města?

Exkurze v Domě Jonáš – dům pro matky s dětmi v tísni (9. 4. 2013)

Tato služba byla zvolena z dostupnosti a z důvodu povědomí našich klientů o její existenci. Děti vědí, že existuje, někteří dokonce na domě bydleli, ale podrobnosti neznají a nevědí, kdo a za jakých okolností na domě bydlí. Pracovnice mluvily o domácím řádu a o jejich cílové skupině. Záhadou pro děti bylo, proč je dům jen pro ženy, proto pracovnice řešila s dětmi problematiku domácího násilí. Děti kvitovaly existenci takovýchto domů. Byly si vědomi, že kdyby takovéto domy nebyly, děti by mohly skončit lehce v ústavu. S dětmi jsme také navštívili konzultovnu, v níž probíhají schůzky ubytovaných maminek se sociálními pracovnicemi, při řešení jejich problémů.

Azýlek Bucifálek (15. 4. 2013)

Azýlek Bucifálek pomáhá týraným a nalezeným zvířatům. Exkurze začala prohlídkou psů a krátkým povídáním o tom, jak se do azýlku zvířata dostanou. Žádné ze zvířat není totiž koupené, všechna zvířata jsou zachráněna. Obskurní historky zaměstnanců hovořily například i o zachráněném kozlu, kterého kdosi vyhodil z auta. Děti oceňovaly, že majitelé chodí do zaměstnání, a toto mají jako koníček. Po té byly dětem ukázány i kočky, papoušci, nutrie, křepelky, kozy. Součástí programu byla také ukázka výcviku psů majitelkou Zverimatu Žandov.

Po stopách historie České Lípy (27.-28. 5. 2013)

Dvoudenní putování po historii České Lípy bylo zahájeno nad mapou města a oběvováním města skrze fotografie a obrázky. Děti měly za úkol nakreslit nějakou pamětihodnost. Skupinka starších klientů vyhledávala informace na počítači a vypracoval dokument o nejznámějších památkách České Lípy. Druhý den děti vyrazily s vyrobeným průvodcem na celý den do ulic města. V průběhu zastávek po předem daných místech si děti navzájem četli nalezené informace. Z náměstí TGM, k židovskému hřbitovu přes Městský park, kde byl čas věnovaný i ke společenským hrám, Jiráskovou ulicí k hradu Lipý a Červenému domu. Poté se šlo přes muzeum a ambit do klášteních zahrad a k amfiteátru. I závěr výletu byl věnovaný protažení na místním stadionu na houpačkách.

Ranč Lada (11. 6. 2013)

Z prohlídky ranče byli děti nadšené. Děti se dozvěděly, že jezdecký oddíl navštěvují děti už od čtyř let, začínají ježděním na ponících, aby neměly z jízdy strach. Poté prochází zájemci o ježdění nutným výcvikem, než mohou sami jezdit ve volné přírodě. Učí se koně nejprve vést a komunikovat se zvířetem, starat se o něj (krmení, kydání hnoje, vyčištění zvířete apod.), teprve pak se učí jezdit v kroku, v cvalu. Na vyjížďky do přírody jezdí vždy se cvičitelem. Děti se také dozvěděly, že jízdárnu navštěvují děti s tělesným postižením, kterým kontakt se zvířetem pomáhá. Uživatelům bylo za asistence instruktora povozit se na koni.

Preventivní pořad s Policií ČR (17. 6. 2013)

NZDM navštívil strážník ze služebny Policie ČR v České Lípě. Přednáška se týkala převážně bezpečnosti silničního provozu. Především klukům bylo vysvětleno, jak se mají pohybovat na silnici na kolech a jak má být kolo správně vybaveno. Děvčata o přednášku nejevily takový zájem. Chlapci naopak byli velice zvědaví.

Výlet do přírody (18. 6. 2013)

Klienti vyrazili na výlet podél řeky Ploučnice do nedaleké Dubice. Výlet byl naplánovaný bez mapy. Někteří cestu znají, navigovali. Cestou byla obdivována krajina, s dětmi bylo hovořeno o chování v přírodě chováme v přírodě a o zvířatech, které můžeme potkat. Nejvíce starostí dětem dělali hadi. Mluvili jsme o tom, jak bychom reagovali při uštknutí zmije jedovaté. Pro některé bylo novinkou, že zmije je jedovatá.

Exkurze ve Tvářích moře (21. 6. 2013)

Výstava fotografií podmořského světa klienty moc nezaujala, přestože byly překvapeni, jak rozmanitá příroda může být a jací různí tvorové žijí pod mořskou hladinou.

Akce byly pořádány v rámci projektu „Nejsme na světě sami“ Pomozte dětem organizovaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti, který byl ke zvýšení kvality života dětí, které žijí v lokalitě ohrožené sociálním vyloučením. Cílem bylo zvýšit kvalitu života dětí získáním nových zážitků, zkušeností, dovedností a schopností, dále zlepšit vztah dětí k ostatním lidem, k povinnostem, ke vzdělání, k přírodě a sobě sama. Projekt měl za úkol vytvářet rovné příležitosti pro všechny děti tím, že děti z vyloučené lokality netrávily svůj volný čas kvůli finanční situaci izolovaně.
 


Prní čtvrtletí zde | Druhé čtvrtletí zde | Třetí čvrtletí zde | Čtvrté čtvrtletí zde

Nahoru