Autor - Miroslav Hudec

Vzpomínka na obránce hranic z roku 1938 v Dolní Světlé

21.9.2021 13:28 | Ostatní kultura

V sobotu 25. září 2021 pořádá Jednota Československé obce legionářské z Mladé Boleslavi již tradiční vzpomínku na příslušníky finanční stráže a Stráže obrany státu, kteří v roce 1938 bránili hranice naší republiky. Každoroční vzpomínky se účastní mimo jiné zástupci Parlamentu ČR, zástupci státní správy i místní samosprávy, váleční veteráni a také rodinní příslušníci strážců našich hranic z roku 1938.

Tradiční vzpomínková slavnost na hraničním přechodu bude i letos

23.9.2020 17:53 | Region

Přes probíhající pandemii koronaviru a nezbytná karanténní opatření se i letos koná tradiční vzpomínková slavnost na hraničním přechodu Dolní Světlá-Waltersdorf na paměť obránců československých hranic v pohnutém roce 1938.

Po roce opět vzpomínková slavnost v Horní Světlé

16.9.2019 06:37 | Českolipsko

V letošním roce uplynulo rovných 80 roků od okupace zbytků Československa nacistickým Německem. Tomuto definitivnímu konci Masarykovy republiky ale předcházely tragické události v československém pohraničí ve druhé polovině roku 1938, které vyvrcholily povstáním sudetoněmeckých příznivců nacistů v září toho roku.

Vedení města se poctivé odpovědi na petici vyhnulo

3.10.2018 21:36 | Česká Lípa

Na 500 českolipských občanů v petici adresované vedení města požadovalo, aby při rekonstrukci vodovodního řadu byly ušetřeny jírovce u základní školy Lada v České Lípě. Ty tam totiž plní velmi důležitou roli při ochraně zdraví dětí i zaměstnanců školy.

Vzpomínka na hraničáře v osmičkovém roce

25.9.2018 21:56 | Ostatní kultura

Je letos těch osmičkových výročí v historii Československé republiky několik. Jubileum jejího vzniku 1918, konec sotva obnovené demokracie 1948, nesmělý pokus o její návrat v roce 1968. Rozdrcený „spojeneckými“ tanky. A ovšem mnichovská tragedie v roce 1938.

Ve městě volně žijícím živočichům hrozí dehydratace

23.8.2018 10:42 | Česká Lípa

Celé týdny trvající vedra a sucho - a náš severočeský region patří podle posledních údajů k těm nejpostiženějším - by už bylo možno nazvat stavem přírodní či meteorologické katastrofy. Trpí lidé i příroda. Trávníky jsou žluté a vyschlé na troud, stromy leckde schnou nastojato.

Výzva odborníků: chraňte stromy ve městech jako oko v hlavě

13.8.2018 10:23 | Českolipsko

I v reakci na katastrofální sucho, mimochodem nejsušším regionem Libereckého kraje je podle meteorologů v současnosti Českolipsko, vyšla v těchto dnech výzva „Společnosti pro zahradní krajinářskou tvorbu“. Je určena samosprávám měst a obcí v celé České republice.

Občané bojují za jírovce u ZŠ Lada

2.7.2018 08:22 | Česká Lípa

Boj za zachování jírovců u základní školy Lada v České Lípě vstoupil do další fáze. Kromě odvolání proti rozhodnutí zdejšího městského úřadu, který stromy povolil pokácet, byla za pomoci dětmi nakreslených plakátků informována nejširší veřejnost.

Vlak na auto nepředěláš. Projedeme nejen zastávky.

27.6.2018 07:41 | Českolipsko

Od letošního 9. prosince, tedy od platnosti nového vlakového jízdního řádu by měly být na trati z České Lípy do Liberce doslova vyzmizíkovány některé zastávky. Pertoltice pod Ralskem, Velký Grunov, Zákupy. A také Vlčí Důl-Dobranov, obě obce jsou místní části České Lípy. Pertoltice nakonec zastavování části vlaků uhájily. A dva spoje dokonce i Velký Grunov, navzdory tomu, že do stejnojmenné obce je to ze zastávky relativně daleko. Zákupy má obsluhovat zastávka Zákupy-Božíkov.

Za rekonstruovaným vodovodem nemusí zůstat (s)poušť

4.6.2018 22:09 | Česká Lípa

Nelze nic namítat proti pokračujícím rekonstrukcím vodovodních řadů v České Lípě. Určitě naopak. Jestli pak bude dodávka vody spolehlivější, jestli ubude poruch a havárií, situací, kdy musí lidi běhat s kýblem přes půl sídliště k nejbližší cisterně za náhradní dodávkou, jestli se přestane spousta vody ztrácet někde na trase mezi zdrojem a koncovým spotřebitelem, který pak musí ztrátu zaplatit, no tak sláva!