Autor - Lucie Johanovská

Jiráskovo divadlo otevřel famózní Janoska Ensemble

19.9.2023 13:33 | Lípa Musica

Českolipské Jiráskovo divadlo se znovuzrodilo do krásy a Lípa Musica při této příležitosti přichystala mimořádný koncert světově proslulého souboru Janoska Ensemble. Ten se uskutečnil v pondělí 18. září a nabídl nový ceněný projekt populárního kvarteta muzikantů původem ze Slovenska, který si doslova hraje s hudbou velikánů začínajících na písmeno B a současně okouzluje výjimečným smyslem pro improvizaci. Zkrátka The Big B's! Do posledního místa zaplněné divadlo, které navštívila i řada významných hostů, pohltil dechberoucí Janoska style sršící hudebním mistrovstvím, vtipem a energií. Janoska Ensemble vytváří nové, dosud neslyšené synergie, mosty mezi originálem a jeho moderní interpretací ve spojení s fúzí improvizace, kreativity a virtuózního mistrovství. Vzrušující a osvěžující večer odměnilo plné auditorium takřka nového divadla bouřlivým potleskem od samého počátku a dlouhotrvajícími ovacemi vstoje na samotný závěr. Bravo Janoska Ensemble!

Tural Ismayilov: Stavíme most mezi kulturami

19.9.2023 11:00 | Lípa Musica

Západovýchodní díván, jeden z vrcholů básnické tvorby Johanna Wolfganga von Goethe inspirovaný tvorbou perského básníka Háfize, je selamem, pozdravem, který Západ vysílá Východu, neboť se nabažil svého zimomřivého vyhublého spiritualismu a rád by se osvěžil zdravým tělesným světem Orientu. Tak charakterizoval Goethovo dílo německý romantik Heinrich Heine okouzlený úchvatným pocitem životní rozkoše, kterou Goethe musel prožívat, když stvořil verše tak lehké, tak blažené, tak nadýchané a vzdušné, že se člověk nad nimi v údivu zarazí a sám sebe se ptá, jak něco takového bylo v němčině vůbec možné… Jedno z nejintimnějších děl o vztahu Okcidentu a Orientu inspirovalo od svého vzniku řadu umělců všech možných oborů. Hudebníci souboru Anima Şirvani interpretují Goethův Díván ze svého osobního, bohatě pluralitního pohledu pramenícího v zázemí v historickém regionu Širván, kde velká hedvábná stezka spojovala Západ a Východ po tisíc let… Západní hudbu kombinují s mugamem, improvizovanou hudbou podle specifických pravidel, kterou si již od středověku předávají generace hudebníků na pomezí Evropy a Asie. Nefalšovanou hudební vůni a chuť orientu v dialogu se západní křesťanskou kulturou si můžete vychutnat v pátek 22. září v kostele sv. Petra a Pavla v Prysku a při této příležitosti jsme uměleckému vedoucímu souboru, trombonistovi Turalu Ismayilovi položili pár otázek.

Lípa Musica zve tento týden na exotické hudební výlety

19.9.2023 09:00 | Lípa Musica

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica v uplynulých dnech nabídl svým návštěvníkům vynikající výkony v komorních programech s houslistou Josefem Špačkem, violoncellistou Tomášem Jamníkem, souborem Collegium 1704 a pěvkyní Lucile Richardot a v pondělí 18. září se zapojil do oslav znovuotevření českolipského Jiráskova divadla s energickým Janoska Ensemble. V tomto týdnu má festival na programu dva exotické hudební výlety. V pátek 22. září uvede v Prysku německý soubor Anima Şirvani, který se v Česku představí poprvé, a to s programem nabízejícím unikátní dialog evropské renesanční a barokní hudby a východní hudby z oblasti Persie a Anatolie. V sobotu 23. září zavítá Lípa Musica do Kamenického Šenova. V místním kubistickém kině Hvězda bude uveden program Misterio del Ángel, coby hudebně-taneční pocta argentinskému tangu, jeho králi Ástoru Piazzollovi a dalším autorům v podání Escualo Quinteta, zpěvačky Gabriely Vermelho a tanečního dua Tangonexion. Vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici.

Vivaldiovská pocta par excellence

17.9.2023 08:00 | Lípa Musica

V sobotu 16. září pokračoval 22. ročník festivalu Lípa Musica barokním večerem. V kostele sv. Antonína Velikého v Liberci vystoupil soubor Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. Hvězdou večera byla francouzská mezzosopranistka Lucile Richardot, dáma výjimečného charismatu, jejíž hlas se ukázal být jako stvořený pro vivaldiovský repertoár. Méně uváděné duchovní skladby Stabat Mater či žalm Nisi Dominus doplnila ukázka z opery Arsilda a Koncert pro smyčce. Výjimečný večer byl prvotřídní poctou “rudému abbé”, jak bývá Vivaldi označován, který právem ukázal opomíjená zákoutí tvorby tohoto italského génia, navíc ve skvostné interpretaci jednoho z nejlepších světových reprezentantů české hudební kultury, souboru Collegia 1704. Lucile Richardot byla vynikající volbou a její úchvatný temně zabarvený hlas bude ještě nadlouho znít v uších návštěvníků libereckého koncertu, kteří ji odměnili bouřlivým potleskem vstoje.

Lípa Musica brilantně a rafinovaně

16.9.2023 07:46 | Lípa Musica

Tyto dvě charakteristiky plně vystihují v pořadí čtvrtý koncert letošní Lípy Musicy, který se v pátek 15. září uskutečnil v kostele sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou. Jeho protagonisty byli vynikající a světově uznávaní instrumentalisté Josef Špaček a Tomáš Jamník. Ve svém projektu Cesty nabídli do posledního místa zaplněnému hrádeckému kostelu vybranou dramaturgii představující tvorbu českých autorů Janáčka, Kleina a Schulhoffa prošpikovanou sólovými ukázkami z odkazu Johanna Sebastiana Bacha. Návrat uměleckého garanta a oblíbeného houslisty Josefa Špačka v dialogu s vynikajícím violoncellistou Tomášem Jamníkem byl nejen vítaným bodem festivalového programu, ale také takřka dokonalým klenotem komorní hudby zářícím brilantní řemeslnou kvalitou, hloubkou výrazu i lidským pojetím. Nadšené ovace nebraly konce...

Vášeň a radost s Lípou Musicou v Zahrádkách

9.9.2023 14:00 | Lípa Musica

Rekordně navštívený a hudebně strhující. Takový byl třetí letošní festivalových večer, který se uskutečnil v pátek 8. září v Zahrádkách u České Lípy. Kostel svaté Barbory, stojící stranou civilizace v polích, letos opět naplnilo vroucí světlo stovek svící a především živelné pojetí hudby barokní i lidové. Skladby známých autorů, jakým byl třeba Georg Phillip Telemann, zazněly ve vybraném mixu s moravskými lidovými písněmi a tradicionály původního jihoamerického obyvatelstva. Osou programu Cachua serranita byl totiž hudební dialog, který probíhal v době misijních jezuitských cest, které s sebou přinášeli kromě evangelizace i hudební kulturu, jež se střetávala s lidovými tradicemi na obou stranách kontinentu. Vášnivé, roztančené a energií sršící pojetí souboru Collegium Marianum se setkalo s bouřlivě nadšeným přijetím publika, jež doslova nakazila radost prýštící z důvěrně známých i exotických hudebních melodií.

22. ročník Lípa Musica pokračuje tradičním večerem při svíčkách

4.9.2023 09:44 | Lípa Musica

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který zahájil v pátek 1. září v libereckém Divadle F. X. Šaldy sedmý Koncert pro Liberecký kraj s vynikajícím klavíristou Lukášem Vondráčkem, bude v prvním zářijovém týdnu pokračovat tradičním koncertem při svíčkách. V kostele sv. Barbory v Zahrádkách u České Lípy vystoupí v pátek 8. září od 19 hodin častý festivalový host, soubor Collegium Marianum. Ten pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové představí svůj projekt Cachua serranita, který festivalové návštěvníky zavede na hudební pouť z Moravy až do „barbarských“ zemí Nového světa – Peru a Bolívie. V 17. a 18. století, kdy jezuité podnikali misijní cesty do Jižní Ameriky, se totiž díla evropských skladatelů setkávala s hudbou tradičních bolívijských a peruánských indiánů, aby zněla ke chvále Boha a Panny Marie. A právě tomuto exotickému hudebnímu dialogu je zasvěcen i projekt renomovaného souboru věnujícímu se interpretaci staré hudby, který se na Lípu Musicu pravidelně vrací. Koncert je prakticky vyprodaný.

Fenomenální Lukáš Vondráček zahájil 22. ročník Lípy Musicy

2.9.2023 10:27 | Lípa Musica

Klavírista Lukáš Vondráček, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK a šéfdirigent tělesa Tomáš Brauner. Tito protagonisté v pátek 1. září vystoupili na zahajovacím koncertu a současně sedmém Koncertu pro Liberecký kraj, který se uskutečnil tradičně v prostorách libereckého Divadla F. X. Šaldy. Do posledního místa vyprodaný slavnostní galakoncert odstartoval brilantně 22. koncertní řadu hudební přehlídky Lípa Musica, která se v letošním roce koná s podtitulem „Klavír všemi smysly“. Fenomenální Lukáš Vondráček svým elektrizujícím, promyšleným, precizním a svěžím pojetím Druhého klavírního koncertu Sergeje Rachmaninova s výrazným sobě vlastním expresivním rukopisem potvrdil své renomé výjimečného klavíristy, který právem náleží ke světové špičce. Druhou polovinu večera naplnily tóny Dvořákovy Anglické symfonie, kterou libereckému publiku představili Pražští symfonikové vedení jistě svým šéfdirigentem Tomášem Braunerem ve svém festivalovém debutu. Lípa Musica tak svému publiku představila další významné české symfonické těleso.

22. ročník Lípy Musicy startuje v pátek klavírním galakoncertem

28.8.2023 09:41 | Lípa Musica

Hlavní koncertní řadu 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica zahájí v pátek 1. září v 19 hodin v Divadle F. X. Šaldy v Liberci tradiční Koncert pro Liberecký kraj. Protagonistou slavnostního večera, který otevře festivalový ročník zasvěcený především tématu klavírní hudby, bude Lukáš Vondráček, jeden z nejuznávanějších českých klavíristů u nás i v zahraničí. V sólovém partu Druhého klavírní koncertu Sergeje Rachmaninova jej doprovodí Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Festivalový debutant provede v druhé části večera navíc Anglickou symfonii Antonína Dvořáka. Vyprodaný galakoncert se koná za mimořádné podpory Libereckého kraje a exkluzivních partnerů – společností ČEPS, Kooperativa pojišťovna, Kasro a Warmnis. Koncert se mimo jiné uskuteční pod záštitou a za osobní účasti ministra kultury pana Martina Baxy.