Autor - G. Jindrová

Týden s Erasmem na Tyršovce – Living Beside the Water

6.4.2022 13:27 | Školy
Po dlouhých dvou letech, kdy jsme se setkávali pouze online, jsme mohli uskutečnit setkání naživo a přivítat naše partnerské školy u nás na Tyršovce a ukázat jim Českou Lípu a zajímavá místa v našem regionu a samozřejmě Prahu.
V neděli 27. března postupně přijížděli účastníci z Portugalska, Litvy, Španělska a Řecka. Bohužel, kolegové a děti ze školy v italském Livornu nemohli přijet kvůli doznívajícím covidovým opatřením.
V pondělí 28. března jsme zahájili setkání v Centru textilního tisku za přítomnosti pana místostarosty ing. Turnhöfera, ředitele naší školy Mgr. Lačného, zástupce Mgr. Orta. Po úvodních slovech jsme přivítali a představili jednotlivé teamy z Gymnasia Peramatos z Ioanniny v Řecku, z Kauno Roku Gimnazija z Kaunasu na Litvě, z Escola Secundária Manuel Cargaleiro z Amory v Portugalsku a z I. E. S. La Albericia ze Santanderu ve Španělsku. Italský team z Instituto comprensivo Micheli Bolognesi z Livorna v Itálii se k nám připojil přes aplikaci Teams.
Po úvodu a předání darů jsme se rozdělili na dvě skupiny, jedna šla na prohlídku Vodního hradu Lipý a druhá se věnovala textilnímu tisku – historii a tradici zde v České Lípě, a poté si mohli všichni tisk vyzkoušet. Po obědě se skupiny vyměnily. V odpoledních hodinách jsme ještě využili slunečného počasí a vzali jsme naše návštěvníky na Skalní hrad a do lesního divadla ve Sloupu v Čechách. Naši projektoví partneři byli okamžitě okouzleni krásnou přírodou a atraktivními památkami v České Lípě a okolí. 
Druhý den programu jsme se sešli v prostorách naší školy v jedné ze tříd. Zahraniční účastníci projektu si tak mohli prohlédnout prostory naší školy. Žáci představovali své prezentace zaměřené na témě „voda v umění“. Setkání zahájili Italové, kteří byli připojeni online. Představili významné spisovatele, hudební skladatele z Livorna. Žákyně z České Lípy povídaly o filmech Hastrman, Hodinářův učeň a S čerty nejsou žerty. Řecko nás informovalo o jezeru Pamvotis v literatuře, sochařství a filmu. Litevci zmínili významné umělce své země a ukázali nám oblíbené umění - graffiti. Portugalci si připravili povídání o malířích. Španělé zakončili dnešní prezentování.
 
Po svačině jsme vyrazili na dlouhý výlet po řece Ploučnici a do Liberce. Prošli jsme se kolem průrvy a k prameni řeky. Před příjezdem do centra Liberce jsme vystoupili na Ještěd a prohlédli si hotel. V centru města jsme zašli do obchodního centra, pro něco k snědku a malé nákupy. Kvůli silniční uzávěrce jsme jeli přes Kryštofovo údolí, kde zahraniční návštěvníci byli uchváceni krásou tamějších chalup, Ještědský hotel byl také velkou atrakcí.
 
Dopoledne třetího dne bylo věnováno písním a tancům – Dominika Severová zazpívala píseň za klavírního doprovodu Pavla Hegra, žáci z portugalské školy André, Daniela a Sara měli připravené video s tradičním tancem regadinho, také nám pověděli o portugalské hudbě fado a společně zazpívali píseň, žáci litevské školy Matas, Matas, Miglé a Skaisté předvedli lidový litevský tanec a ostatní měli možnost si jej vyzkoušet, žáci španělské školy nám řekli o původu hudby zvané habaneras, která pochází z Kuby a pustili nám video, kde ve škole zpívali pod vedením profesionálního muzikanta, italští žáci zazpívali společně píseň o moři. Po svačině se studenti a učitelé vydali na prohlídku školy vedenou průvodkyněmi Karolínou Kubištovou a Bárou Nyklovou.
 
Na oběd české děti doprovodily své kamarády z partnerských škol do naší školní jídelny a učitelé ochutnávali české speciality v restauraci Nebe.
Odpoledne jsme vzali naše hosty na procházku do přírodní rezervace Peklo.
Trasa byla naplánována ze Zahrádek do Dubice. Všem se tato vycházka líbila a ani déšť jim nezkazil zážitky z této přírodní památky.
Čtvrtý den setkání byl věnován prezentaci interaktivní mapy National Geography.
Každý stát měl za úkol označit na on – line mapě 4 – 5 atraktivních míst své země.
Do každého bodu se dal vložit popis místa a krátké video. Práce na této mapě, byla krásnou ukázkou mezinárodní spolupráce.
Zástupci týmů ve zkratce seznámili ostatní s vybranými místy. Český tým prezentoval Ještěd, Prahu, Lázeňský trojúhelník, Český Krumlov a Telč.
On – line výletem po krásách Litvy, Řecka, Portugalska, Itálie, Španělska a České republiky jsme zakončili pracovní část setkání projektu Living Beside the Water.
Celé setkání v naší škole bylo zakončeno předáním certifikátů a dárků.
Po obědě jsme se všichni setkali před radnicí, kde na nás čekala naše průvodkyně městem Mgr. Květa Menclová.
Navštívili jsme Šatlavu, městský park, kostel Československé církve husitské, židovský hřbitov a muzeum.
Velkou atrakcí byla krátká přednáška o historii kostela a hra na varhany se zpěvem. Prohlídku města jsme zakončili prohlídkou expozic muzea.
V pátek jsme jeli do Prahy, hlavního města České republiky. Je to oblíbené místo turistů ze všech koutů světa a je na seznamu UNESCO. Naše cesta začala na Pražském hradě, prohlédli jsme si katedrálu sv. Víta. Pokračovali jsme starými zámeckými schody směrem na Karlův most. Z něj jsme měli krásné výhledy na město. Na mostě jsme si prohlédli sochy svatých a nezapomněli se dotknout sv. Jana Nepomuckého pro štěstí. Další zastávkou bylo Staroměstské náměstí, kde jsme sledovali orloj, a počkali si na výměnu dvanácti apoštolů. Velmi očekávané bylo Václavské náměstí. Děti se těšily na volný čas a možnost se jít najíst nebo nakoupit různé suvenýry. Neměli jsme štěstí na počasí, ale Praha je i tak nádherná.
 
Kolegové z partnerských škol a jejich žáci si setkání zde velmi užili, děti z naší i cizích škol měly možnost se opět zdokonalit v angličtině a počítačových dovednostech. V sobotu pro nás nastalo těžké loučení, ale víme, že to není na dlouho a začínáme se připravovat na květnové setkání ve španělském Santanderu.
Po dlouhých dvou letech, kdy jsme se setkávali pouze online, jsme mohli uskutečnit setkání naživo a přivítat naše partnerské školy u nás na Tyršovce a ukázat jim Českou Lípu a zajímavá místa v našem regionu a samozřejmě Prahu.