I přes útrapy zvládla Tereza Hrochová olympiádu na jedničku

Verze pro tisk |

Skončit na 58. místě možná na první pohled neznamená nic zvláštního. Jenže vůbec doběhnout maraton v šílených podmínkách, které na olympiádě v Japonsku panovaly a vůbec se ho zúčastnit, když několik hodin předtím upadnete do bezvědomí, je hodno potlesku.

„Ráno jsem tam několikrát upadla do bezvědomí, byla jsem omlácená ze všech stran. Měla jsem z toho velký respekt, protože jsem nevěděla, co se vlastně stalo. Proč se to stalo. Nebyl tam v podstatě nikdo, kdo by mě uklidnil. Od cizího člověka to bere člověk s rezervou.Vidí vás tam poprvé...,“ vzpomíná na nepříjemný zážitek maratonkyně Tereza Hrochová, která v mládežnických kategoriích běhala pod vedením Milana Németha za AC Česká Lípa.

 

Co byste řekla člověku, který by vám vloni pověděl, že za rok pojedete na olympiádu?

Že se zbláznil (úsměv)

 

I když jste splnila limit (2:29:06 - pátý nejlepší výkon české i česko-slovenské historie), pořád nebylo jisté, zda opravdu do Tokia poletíte, protože Česko má čtyři kvalitní maratonkyně a nominovány mohly být jen tři. Byla jste hodně nervózní, když Moira Stewartová s Evou Vrabcovou-Nývltovou bojovaly v Praze o limit?

Všichni mi po splnění limitu gratulovali k tomu, že tam pojedu a já jsem se většině lidí snažila vysvětlit, že to furt není jisté. Někteří to moc nechápali, tak pak jsem to i vzdala a čekala jsem, jak to dopadne. Ten závod v Praze se konal týden od mého splněného limitu, ale nekoukala jsem se na něj, na to jsem nervy neměla. Jenom od bráchy mi chodily zprávy, jak to vypadá. Ale už s tím člověk stejně nemohl nic udělat.

 

Nakonec se to podařilo, Stewartová i když splnila limit, zaostala za vámi o necelou půlminutu.  Nic vám tedy nebránilo odcestovat na olympiádu. Jel s vámi i váš trenér, Vladimír Bartůněk,  který vás přesvědčil, že máte na to běhat maratony?

Bohužel tam se mnou nebyl, což bylo docela zásadní, protože všichni tam svoje osobní trenéry měli. Já byla v Sapporu z výpravy jediná bez trenéra.

 

Bylo to hodně nepříjemné?

Bylo to hodně znát. Neměla jsem tam nikoho k sobě, všichni jsme navíc byli izolovaní, zavření v pokojích. Mohli jsme se pohybovat jenom po hotelu. Maximálně jsem mohla komunikovat s trenéry soupeřek, což ale není úplně ideální na konzultaci...

 

Eva Vrabcová-Nývltová si postěžovala na nevhodné tréninkové podmínky...

Nejen ohledně tréninku, ale nebylo to ideální i co se týče jídla. Já jsem zvyklá jíst maso, ale abych celých 14 dní jedla jen kuřecí a v podstatě dvakrát denně, je i pro mě mazec. Takže teď už kuřecí nemohu ani vidět. (smích) A co se týká cesty do Japonska, dostala jsem v letadle k snídani mléko, na které mám alergii a pečivo, které moc nejím.

 

Po závodě jsem se dočetl, že jste snad měla před startem maratonu kolaps?

Ano, zkolabovala jsem. Ráno jsem tam několikrát upadla do bezvědomí, byla jsem omlácená ze všech stran. Doktor řekl, že to je problém s cukry, ale já si myslím, že to byla spíše kombinace stresu a nízkého tlaku. Jak už jsem říkala, neměla jsem tam oporu a celkově to tam nebylo úplně organizačně zvládnuté z české strany. Nikdo mě pořádně neinformoval o věcech, které se měnily na poslední chvíli. Nacházela jsem je u holek na instagramu, kterým to řekli jejich trenéři...

 

Můžete naznačit, co třeba nebylo organizačně zvládnuté?

Nejdřív jsme přiletěli do Tokia, kde jsme byli šest hodin kvůli testům a akreditacím. Pak  nás nechali nastoupit do autobusu a šest hodin jsme čekali na odstavném parkovišti. Poté nás převezli na jiné letiště v Tokiu, z kterého jsme letěli do Kochi, tam jsme byli dva dny. Pak jsme letěli zpátky do Tokia a z Tokia do Sappora, takže my jsme na cestě strávili tímto přesunem čtyři dny, což člověka hodně rozhodilo. Byla jsem unavená a i to ovlivnilo výkon. Jiná země tam takhle hloupě to cestování neměla. Ostatní maratonci z jiných zemí byli normálně v olympijské vesnici a pak letěli do Sappora nebo byli jinde. My jsme dvakrát nesmyslně přeletěli celé Japonsko.

 

Další olympiáda v Paříži bude za tři roky. Máte už v hlavě, že by bylo fajn se znovu podívat na olympijské hry?

Nějaké lákadlo tam určitě je, ale že bych se k tomu teď chtěla upínat, na je to dlouhá doba. Kdo ví, jestli olympiáda vůbec bude...

 

Vy jste mistryně republiky v půlmaratonu, v běhu do vrchu i krosu. Láká vás získat titul i v maratonu?

Tak popravdě mě neláká běžet republikový maraton. Tím, že se dá maraton běžet jen párkrát za rok nebo možná spíš za život (úsměv), tak je nutné se na něj speciálně připravovat.

 

Která běžecká disciplína je pro vás na prvním místě?

Mě to baví kombinovat. Záleží co nás za závod čeká, či co nám zrušili. Takže teď jsem se těšila na kopce na MS, ale bylo to odloženo až na únor. O víkendu teď běžím na extralize steepla (Tereza v plzeňském dresu 3 000m překážek vyhrála – pozn. autora), takže si dnes musím oživit překážky. Bude to legrace, protože jsem na tom dlouho nebyla.

 

Co vás dál čeká v nejbližší době?

Ke konci září bych měla běžet nominační závod do vrchu, tak ten nám snad nezruší... Jinak jiné plány nejsou.

 

 

Rozhovor s Terezou Hrochovou probíhal v českolipské kavárně Reunion. Během povídání nezapomněla tato maratonkyně, která má jistě ještě nejlepší roky před sebou, poděkovat městu Česká Lípa, které jí přispělo finanční částkou na přípravu  „Chtěla bych touto cestou poděkovat za individuální dotaci, kterou mi poskytlo město Česká Lípa,“ dodává studentka ZČU v Plzni.

 

Tereza si jistě dotaci zaslouží a to i vzhledem k výsledkům, které dosáhla pod vedením trenéra Vladimíra Bartůňka vloni a letos.

 

2021

MČR v půlmaratonu 1. místo (1:14,34)

MČR na 10.000m 2. místo (33:53,78) ?9. nejrychlejší čas v historických tabulkách ČR a splněný limit na EP (evropský pohár)

Maraton (S7maraton2021) 2. místo(2:29,06); ?splněný limit na OH Tokio 2021 (nejrychlejší maratonský debut c české historii, 4. nejrychlejší čas vhistorických tabulkách ČR)

 

 

2020

MS v půlmaratonu Gdynia 50. místo (1:12,13) ?5. nejrychlejší čas  v historických tabulkách ČR

MS v půlmaratonu Gdynia tým 12. místo

MČR v půlmaratonu 3. místo (1:15,59)

MČR v běhu do vrchu 1. místo

MČR mužů a žen na dráze -3000m př. 2. Místo

MČR družstev 3. místo (AK ŠKODA Plzeň)

MČR ve SkyMaratonu 1. místo(celkově i mezi muži - 7. místo)

MČR v přespolním běhu 1.místo

Akademické mistrovství ČR –3000m 1. Místo

Akademické mistrovství ČR -3000m př.1. Místo

Akademické mistrovství ČR -1500m 3. Místo

Akademické mistrovství ČR -4x400m 2. místo

Nahoru